В София след дъждовете обажданията към фирмите за борба с гризачи и други вредни нашественици са се увеличили няколко пъти, коментира за БТА Венцислав Бойчев, служител в дружество за дезинсекция, дезинфекция и дератизация и допълни, че оплаквания има и от пълчища оси, мравки, бълхи, дървеници, вероятно също заради дъждовете.
Постоянно е търсенето за лек срещу нашествията на хлебарките.
Плъхове масово се евакуират от мазета на наводнените къщи в търсене на храна и подслон, сигнализираха хора от пострадалите от наводненията райони на страната.
За Варна и Бургас ангажимент за борба с вредителите имат общинските компании, но към момента все още е рано да се започне ефективна борба с гризачите, обясни пред БТА председателят Българска асоциация по пест контрол Константин Тодоров.
Заради пороите се увеличават и популациите на комари и кърлежи
Заради пороите популациите на комари и кърлежи също ще се увеличат, отбеляза Тодоров и допълни, че в повечето общини е предвиден бюджет за повторно пръскане срещу тези насекоми.
Дъждовете ограничават полето за живот и почивка на плъховете, отбеляза Бойчев. Те са много умни животни, разказва той. Ако намерят нещо за ядене, не се хвърлят като гладници да го ядат, а пускат първо най-стария от фамилията или най-болния, а след това ги наблюдават.
При по-старите препарати за борба с гризачите леталният изход на "жертвения" плъх е скоростен, а останалите от родата, дори и да са изкушени от планини от храна, не помислят да я докоснат. С годините науката е открила отрови с по-бавно действие, за да може да се примами цялото семейство плъхове.
Бавното действие на отровата им позволява да напуснат обиталищата си и да намерят смъртта си навън, без да затрудняват хората в откриването им. Колкото и "умни" отрови да измисля обаче човекът, за една година двойка плъхове може да създаде поколение, което да достигне 2000 броя, обясни Бойчев.
Срещу нашествието на плъхове и хлебарки се борят близо 1000 фирми в страната
В страната срещу нашествието на плъхове и хлебарки се борят близо 1000 фирми, като само за София те са над 300, разказа председателят на асоциацията Константин Тодоров. Легалните компании обаче са в пъти по-малко, а членовете на асоциацията са 23. Като във всеки бизнес и тук нелоялната конкуренция се проявява главно в цените, а от там и в качеството.
Заради сивия сектор през последните години цените на нашите услуги падат, за сметка на печалбата ни, коментира Константин Тодоров. Не е нормално от една до 8 стотинки на квадратен метър да струва дератизацията, коментира Тодоров. Методът за справяне с плъхове изисква да се поставя на определени места отрова, за да не са застрашени нито хората, нито околната среда, обясни Тодоров.
Цената се определя от броя на такива точки в съответното помещение или площ и не може да е стотинки. Ако потърсим "човека-пръскачка", както са по-известни в гилдията фирмите от сивия сектор, рискуваме след месец отново да опрем до техните услуги, и така, докато не открием легалната компания, каза Константин Тодоров.
От асоциация отдавна настояват регистърът на фирмите за дезинфекция, дезинсекция и дератизация да е публичен чрез страницата на здравното министерство.
Засега обаче един телефонен разговор с експерт от Регионална здравна инспекция би ни спестил безплодните усилия в битката с нашествениците, защото там имат списък с легалните фирми.
Районът около и под Националния дворец на културата е мястото с най-висока популация на плъхове в столицата, коментира Константин Тодоров. От централните локации те предпочитат търговската част - бул. "Витоша", и скъпите райони в идеалния център. Увеличаването на хранителните отпадъци е предпоставка за благоденствието на плъховете, които според Бойчев, са навсякъде в София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!