В Приморско ивиците са били почистени в рамките на 24 часа от замърсяването с палмово масло.
Това каза за Агенция "Фокус" кметът на Приморско Димитър Германов.
Кметът на Царево Георги Лапчев уточни, че по техните плажове не е имало замърсяване. Още при новината за замърсяването в Царево са направили две проверки.
"И двете проверки не установиха наличие на такива гранули. Ако някъде е имало, тъй като е възможно да е имало, са били малко, или морето си ги е взело обратно - тъй като все пак има течения. И на плаж Нестинарка, и на Арапя, и на юг - в Ахтопол, навсякъде направихме проверки. Никъде не установихме такива топчета”, каза Лапчев. Той каза, че все пак са разговаряли с концесионерите, ако открият такива, незабавно да ги почистят.
Според кмета на община Приморско Димитър Германов общините не са страна по проблема, тъй като плажните ивици са изключително държавна собственост и именно държавата чрез Министерството на регионалното развитие ги отдава на концесия.
"Оттам нататък договорът е между държавата и концесионера. Представител на държавата на регионално ниво е Областна администрация”, посочи Германов. Той допълни, че в рамките на 24 часа проблемът е елиминиран и концесионерите са почистили плажовете от палмовото масло. Освен това представители на общината на доброволни начала са обходили плажовете и са отбрали проби за нуждите на РИОСВ, за да бъдат изследвани. Въпреки че общините не са страна по стопанисването на плажовете, най-често гражданите се обръщат именно към местната власт за разрешаването на един или друг проблем", посочи Германов. Още повече, че качеството на туристическия продукт, който общините предлагат, е неминуемо свързан и с качеството на стопанисване на плажовете.
Специалисти ще правят обратен модел на замърсяване с палмово масло в Бургас, съобщи за "Фокус" директорът на Бургаската дирекция на „Морска администрация”, капитан Живко Петров. По този начин, отчитайки теченията, ветровете, вълнението през изминалите дни, те ще се опитат да определят евентуалната точка, откъдето този продукт е попаднал в Черно море, а оттам да открият и извършителя.
"Знаейки приблизителното време, когато този продукт излезе по плажовете, да върнем съобразно течението и вятъра, за да определим евентуалната или поне приблизителната дата, когато кораб може да го изхвърли в открито море, и то да дойде с течението до нашия бряг", каза капитан Петров.
На въпрос не могат ли да си сътрудничат с Черноморския граничен координационен център, където движението на корабите се вижда в реално време, а страните по крайбрежието имат обмен на информация, капитан Петров посочи, че това ще стане на по-късен етап от разследването.
Той не се ангажира с конкретен срок за резултати от проучването, тъй като ще се търси съдействие и на други държави. По думите му към момента няма информация покрай нашите брегове да е минавал кораб натоварен с палмово масло, а количеството е голямо, и изключва случайно изпускане от кухня на кораб.
"Едва след като се определи датата на изпускане на палмовото масло, ще проверяваме и нашите системи на трафика, ще отправяме запитвания до съседните държави дали е имало такъв кораб, защото при нас не е имало такъв кораб с такъв товар”, посочи капитан Петров.
Колкото и успокояващо да звучи, че замърсяването не е опасно за здравето, не е от нефтопродукт или сантинни води, то всъщност не е продукт на морето, и е замърсяване като всяко друго. Оттук нататък ще бъдат харчени извънредно пари за почистване на ивиците от мазнината.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!