З аместник-министърът на правосъдието Николай Проданов заяви, че затворниците Владимир Пелов и Радослав Колев са успели да избягат от Централния Софийски затвор по вина на неопитни служители в затвора.
Фрапиращи нарушения са открити при проверката след бягството и 14 служители ще бъдат предложени за наказание.
Пред NOVA Проданов каза, че е реалист, и допусна, че може би никога няма да стане ясно точно как са избягали затворниците.
Цецка Цачева: Камерите пред затвора разкриват шокиращи кадри
Журналист: В затвора може да се вкара всичко
Радев за бягството от затвора: Не е така с тази чистачка
Служителите на затвора не са правили обиски и не са проверявали багажи. Имало е пропуски и от организационен характер.
„Двамата лишени от свобода явно са извършили наблюдение върху организацията на охранителните дейности в затвора. Набелязали са „тесните“ места в системата и са се снабдили с огнестрелно и хладно оръжие“, коментира Проданов.
Зам.-министърът уточни, че докладът на комисията е бил готов вчера, когато е бил и крайният срок: „Документът представя механизма, по който е извършено бягството – тоест какви са последователните крачки на двамата престъпници, така че от спалното помещение най-накрая да се озоват на свобода. И разбира се е концентриран и върху недостатъците в организацията и върху човешките грешки, които са способствали за това бягство“, каза Проданов.
Той призна, че
има грешки от страна на надзорно-охранителния състав
и допълни: „Правила има мисля предостатъчно – на всеки един пост например в затвора има една специална инструкция, в която е казано какви са правата и задълженията на конкретния постови надзирател. Вероятно част от тези задължения обаче не са изпълнени. Някои от тях може би не са изпълнени както трябва и тук можем да направим връзка може би с липсата на опит нашите служители, може би и с проблеми в тяхната подготовка“.
Зам.-министърът подчерта, че става въпрос за млади хора, които са били на смяна в затвора по време на бягството: „За млади хора става въпрос по принцип. Въпросното отделение, което в края на краищата, е отговорно за бягството са все млади хора“.
Проданов разкри, че в доклада са посочени конкретни имена на служители, които според комисията са допуснали грешки в своята работа. „Комисията излиза с предложение спрямо тези наши служители да се заведат дисциплинарни производства. Аз мисля, че
не бива да правим публични все още техните имена.
Нека да се заведат дисциплинарните производства, нека да се види конкретно кой какво е правил и какво не е правил – т.е. действие-бездействие и когато се стигне до някакъв край от дисциплинарните производства, тогава бихме могли да оповестим и конкретните имена“, добави той.
Затворниците подготвяли бягството си месец, МВР: Опасни са
За бягството от затвора се знаело поне от година
След бягството от затвора – оставки по нареждане на Борисов
Не е ясно на този етап как оръжието е било внесено на територията на затвора, каза още заместник-министърът: „Огнестрелното оръжие е проникнало, разбира се, отвън... по някакъв канал и за известен период от време то е било някъде укривано. В последния момент – тоест в деня на бягството, то е било в спалното помещение“.
Относно ножа, използван от един от бегълците Проданов каза: „Вариантите са още по-многобройни, защото едно хладно оръжие може наистина да се изработи и ние до момента не сме наясно дали това е фабричен нож или самоделка. Но това не е толкова важно, важно е как е могло огнестрелно оръжие да попадне в ръцете на престъпник, при положение че нашите надзиратели карат службата си в затвора не само без оръжие, но те нямат у себе си и белезници, нямат и палки, всъщност нямат нищо“.
Той обясни още, че
в повечето страни по света огнестрелно оръжие вътре на територията на затворите не се носи:
„Тъй като съотношението между затворниците и надзирателите във всеки затвор е в полза на затворниците разбира се –т.е. може да се стигне до ситуация, при която по чисто физически път неколцина затворници да нападнат надзирател, да му вземат оръжието и по този начин да се въоръжат.
По друг начин стои въпросът с помощните средства. Аз и досега си мисля, че не би било зле нашите служители на територията на затвора да имат и белезници в себе си, да имат и палки и да ги носят постоянно. Тук обаче има съображения (против – бел. ред.) свързани с достойнството, с честта на лишените от свобода.
А що се отнася до някои по-усъвършенствани помощни средства, там основният проблем е тяхната висока цена – така нареченият тейзър струва 4000 лв заедно с необходимите допълнения. Към настоящия момент се оказва, че има по едно такова оръжие във всеки един от 12-те затвора у нас“.
Двамата въоръжени рецидивисти Радослав Колев и Владимир Пелов избягаха от Централния софийски затвор на 3 април. Появи се информация, че хигиенистка в затвора е единствената, която се е опитала да спре двамата избягали престъпници, факт, който министърът на вътрешните работи Валентин Радев отрече. Освен това министърът на правосъдието Цецка Цачева и Валентин Радев обясниха в парламента, че две министерства – на вътрешните работи и на правосъдието са знаели, че Владимир Пелов Стефанов, се е готвел да избяга още преди повече от година.
Владимир Пелов Стефанов излежава 30-годишна присъда за въоръжен грабеж на златарско ателие, отвличане, включително и на дете, и стрелба по полицаи през 2011 година, уличен е в две убийства – на братя от Ботевград. Неговият син беше арестуван по подозрение, че му е помогнал.
27-годишният Радослав Колев излежава присъда от 26 години за убийство по особено жесток начин на служител на НАП заради сексуална закачка.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!