С ъпругата на председателя на Българския Червен кръст (БЧК) д-р Христо Григоров е била нападната снощи пред дома им, съобщи самият Григоров.
Нападението над проф. д-р Елисавета Наумова е било извършено вчера, 11 ноември около 19 ч.
Съпругата на председателя на БЧК е била нападната и насилствено извадена от собствения й автомобил. Вандалският акт се случва в момента, когато, връщайки се от работа, Наумова се е опитала да прибере колата в гаража.
Автомобилът й е откраднат.
Потресени сме от вандалското насилие, извършено върху нашата колега проф. д-р Елисавета Наумова - началник на Клиниката по имунология в УМБАЛ "Александровска" и водещ специалист по имунология и трансплантология в България и Европа. Това се казва в протестна декларация на Александровска болница срещу нападението.
"Не протестираме срещу конкретното насилие върху нашия колега, лекар, специалист, а срещу насилието, което стана почти ежедневие у нас и заплашва всеки българин. Не е нормално да посегнеш на човек, за да отнемеш нещо, което не е твое! Нечовешко е да удряш и биеш беззащитен човек - независимо дали е мъж, жена или дете!", пишат лекарите.
"Ние лекарите сме призвани по силата на професията, която сме избрали да пазим живота, да се борим за него дори когато изглежда, че няма надежда. Всеки пациент вярва, че ние ще водим такава битка и за неговия живот. Дори и тези, които са посегнали на проф. Наумова. И защото за нас няма разлика кой ни поверява живота си, ние призоваваме, настояваме и очакваме, като лекари и най-вече като хора, да имаме спокойствието и сигурността, които всяка европейска държава трябва да гарантира на своите граждани", заявяват от болницата.
В отворено писмо председателят на БЧК заявява: "Психическата травма и физическите контузии ще отшумят с времето. Но крещящите въпроси, които отдавна терзаят хората и възникват след всеки подобен инцидент, остават и ние като общество трябва и сме длъжни да си отговорим".
Григоров отправя пет въпроса в писмото си: "Кое кара тези млади хора да бъдат толкова арогантни, така безумно агресивни – липсата на работа, сериозните проблеми с битовото им оцеляване, невъзможността за реализация или чувството за ненаказуемост? Да убиваш, да режеш пенсионери с резачка, за да вземеш пенсиите им, да сваляш хората от колите, като заплашваш техния живот – не е демокрацията, която искахме да изградим. Не е и държавата на справедливостта, на реда, на сигурността и спокойствието, за която мечтаехме", отбелязва той.
"Защо? Някои политически дейци с възторг отбелязаха 25 г. от началото на демократизацията в България, но никой от тях не направи сериозен анализ в каква посока се развиваше България през тези 25 г. – дали в посока на растеж и градивност или в посока на разрушаване – и в икономически и в духовен план, на потъпкване на изконни човешки морални и културни ценности и т.н.", отбелязва той.
"Какво се случва? Над 2,5 млн. българи напуснаха България през последните години, което е близо 1/3 от населението на страната ни. Социологическите проучвания продължават да бълват неприятната статистика за големия процент на завършващите (включително лекари), които виждат изход в Терминал 2 и искат да напуснат България. В момента младите хора са по-малко от възрастните и вече не е останала нито една област, в която децата до 15 години да са повече от пенсионерите над 65 г.", пише шефът на БЧК.
"И големият въпрос е "ЗАЩО"?, пита председателят на БЧК. "Ако ние не си отговорим максимално бързо на всички тези въпроси, управляващите, без значение кои са, скоро няма да има кого да управляват. Може би още не е съвсем късно?!", заключва той в писмото си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!