О ткрити са човешки останки и обувка през първия ден от огледа, информира следователят Андрей Цветанов, цитиран от Нова ТВ.
Прокурори, следователи, военни и медици имаха задача да разберат какво e предизвикало трагедията в Горни Лом. Според следователите
най-вероятно става въпрос за човешка грешка,
както по отношение на съхранението на мините, така и по отношение на боравенето с тях.
"За да има такъв взрив, е допусната човешка грешка. Не може да се говори дали тя е била умишлена или по непредпазливост”, коментира Цветанов.
На пресконференция днес следователите обясниха, че на мястото на трагедията все още има много боеприпаси и това означава, че има пряка опасност за експертите, които правят огледа.
Четири кратера са останали след взрива,
който е бил толкова силен, че всичко наоколо е стопено, включително материали като камъни, метал, бетон. Близките на загиналите все още не са разпитани по чисто хуманни съображения. Показания обаче са снети от пострадалите лица и служителите на безпилотния самолет, който е направил снимките след взрива. Преди приключване на огледа, който ще продължи поне още два дни, не може да се назначи експертиза, категорични бяха още експертите.
Системни нарушения на правилата за работа, унищожаване на боеприпасите по примитивен начин и непрекъснат натиск върху работниците за по-бързо изпълняване на нормата – това според работниците се е случвало в цеховете на многократно санкционираната фабрика "Миджур”.
"Министерството на отбраната е предоставило най-добрите си експерти
в подкрепа на действията за изясняването на причините за тежкия инцидент", каза в Смолян пред журналисти министърът на отбраната Велизар Шаламанов.
"Още от мига, в който имахме информация за взрива, от Министерството на отбраната предложихме помощ с най-новото, което имаме – безпилотните самолети, които могат да определят координати и денем и нощем, специализирания робот в Белене, който е за действие в такъв тип ситуации, специализираните машини на военна полиция "Пустинна котка", експерти сапьори, експерти по взривни вещества и специалисти от военната болница в Плевен. Всичко това е в помощ на Министерството на вътрешните работи, което е водещо в такива ситуации. В този случай, както и във всеки друг, армията е готова да се притече в подкрепа с това, с което разполага", каза Шаламанов.
Шаламанов заяви, че е готов да участва в дискусии, свързани с контролните функции и дългосрочното решение за бъдещето на утилизацията на боеприпасите. "Смятам, че е основателно такъв тип дейности да бъдат под много по-строг контрол на държавата", каза министърът на отбраната. "Специално по унищожаването на боеприпаси ние имаме възможност да ползваме опита на всички наши съюзници, включително и финансова помощ. В Министерството на отбраната една голяма част от проектите за унищожаване на боеприпаси, малки оръжия, ракети, горива за ракети и т.н. е реализирана с финансова помощ на САЩ и не само", посочи Шаламанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!