В България има над 2000 проблемни язовира, но причината за вчерашните наводнения в Бургаска област е изцяло свързана с количествата дъжд.
До този извод стигнаха проверките и докладите на министри и институции, изнесени ден след като силни дъждове и приливните вълни потопиха къщи и пътища. При бедствието в Бургаско загинаха 3 души.
След бедствието: разруха и безнадеждност
Водният ад отвисоко, три жертви, издирват една жена
Общо 2005 са язовирите в България, при които от февруари 2017 насам са установени проблеми по язовирните стени и съоръженията към тях. Това заяви в Народното събрание икономическия министър Емил Караниколов.
По места дирекцията за надзор на съоръженията е дала предписания за отстраняване на нередностите за 61 язовира, които са били изпълнени. В други 374 случая са написани актове заради неизпълняването на предписанията. При 89 се е наложило контролно изпразване и собствениците им трябва да изготвят анализ за състоянието на стените.
Бургаска област е едно от местата с най-много такива водоеми, наред с Благоевград, Враца и Хасково.
По-рано кметът на Камено Желю Вардунски обяви, че 10 от 27 язовира в общината трябва да бъдат бракувани заради лошото си състояние. Бургаската община понесе най-много щети от вчерашните бедствия, като на нейна територия са и трите жертви на наводненията.
Заради дъждовете 7 стени на язовири в общината са се скъсали вчера, но според властите не това е пряката причина за прелелите реки и наводненията по пътища и в къщи.
Той заяви, че привеждането на язовирните стени и съоръженията към тях в съответствие с изискването на наредбата се очертава като дълъг във времето процес, изискващ финансов ресурс от собствениците.
„Един от основните проблеми е, че се съставят проверки, актове и наказателни постановления, но липсват финансови средства предимно на общините. Наказателното постановление или актът по никакъв начин не може да реши проблема и трябва да се мисли за осигуряване на средства, с които да се решат генерално проблемите с язовирите в България“, подчерта икономическият министър.
„Щом има жертви, значи нещо някъде държавата, общините, всички ние не сме направили”,
заяви вътрешният министър Валентин Радев след изслушването си в парламента.
Радев изтъкна, че над засегнатите села няма язовири и съответно причината са дъждовете до 200 литра на кв.метър, които не са били предвидени от метеоролозите.
Където няма язовири, обяснението за трагедията е „само отгоре, само от небето”, обобщи Радев.
Вътрешният министър въпреки това е на мнение, че е нужно единно звено за контрол на язовирите.
Като „най-сериозният проблем” в момента екологичният министър Нено Димов определи
новото депо за твърди битови отпадъци в Бургас, което заради вчерашното бедствие вече не работи.
Дренажната система на съоръжението е била повредена, но не е имало изтичане. Образувало се е обаче „сериозно свлачище”, което трябва да бъде укрепено, заяви Димов.
До изчистването и ремонтирането на депото боклукът на Бургас ще отива на временна площадка в село Братово, уточни кметът Димитър Николов.
Наводнена е била и пречиствателна станция в Горно Езерово, която в следващите 2-3 дни трябва да заработи отново, уточни екоминистърът.
Един от операторите в станцията е трябвало да се измъква през прозореца, тъй като не е можел да отвори вратата на помещението, в което е дежурял, разкри Николов.
В общината на областния град остава в сила обявеното вчера бедствено положение.
Общо 1 милион лева ще отпусне правителството за възстановяване на щетите в Бургаско.
За областния град са предвидени 400 хил. лв., а за Камено – 600 хиляди.
Това беше решено на среща между премиера Бойко Борисов, финансовия министър Владислав Горанов и вицепремиера Томислав Дончев, който е председател на комисията за възстановяване и подпомагане.
В момента се описват щетите, основно върху публичната инфраструктура, в засегнатите райони.
Еднократната помощ, която получават домакинствата, чиято собственост е пострадала от наводненията е 325 лева.
Същевременно в община Бургас днес остава в сила частичното бедствено положение, което беше обявено вчера, съобщи кметът Димитър Николов.
Най-засегнато в общината е село Равнец, а сериозни щети имаше и в кварталите Долно и Горно Езерово.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!