З а предходната година МВР отчита ръст при разкриваемостта на извършените престъпления. Същевременно обаче има ръст на извършените умишлени убийства.
Това става ясно от статистика на вътрешното министерство за 2014 г., публикувана на сайта му.
Общият брой на умишлените убийства за миналата година е 112.
46 са осуетените опити за убийство, а 70 убийства (или близо 63%) са разкрити от властите. Общият брой на установените извършители е 109.
За сравнение – през 2013 г. извършените умишлени убийства са били 105, а разкриваемостта им е била 50%. Общият брой на извършителите е 91 души.
През 2014 г. са разкрити и 77 убийства, извършени в предходни години, докато броят им през 2013 г. е бил 72.
Убийствата на новородени за 2014 г. са четири, а от тях са разкрити – 3. Толкова са регистрираните и през 2013 г., когато обаче не е било разкрито нито едно.
Най-голям е броят на убийствата в областните градове – 80, като 48 от тях са разкрити, следвани от убийствата на обществени места – 39. Сред тях няма такива, които са определени като поръчкови.
Статистиката на МВР отчита престъпленията, по които има образувано досъдебно производство. Това означава, че в нея не фигурират дребни битови престъпления и такива, за които не е подаден сигнал. Не се отчитат и тези, за които има постъпили заявителски материали, но впоследствие има прокурорско постановление за приключване на разследването.
Като цяло общият брой на престъпленията през 2014 г. е по-малък в сравнение с предходната – 114 004 срещу 122 080.
Средната им разкриваемост е 37.6%, като с това се запазва нивото от 2013 г. Най-голям остава делът на битовите престъпления, свързани с посегателството срещу собствеността – 69 487.
Основният профил на извършителите на престъпленията включва предимно мъже между 17 и 30-годишна възраст, основно с осъдителни присъди и безработни. По признака образование най-голям е броят на неграмотните престъпници – 18 758, а сред образованите най-много са тези със средно, следвани от начално и основно образование.
Най-голям е обемът на престъпленията против личността – 4 477, което е ръст в сравнение с 2013 г. Тук попадат убийства, блудства, изнасилвания, сводничество, отвличане, трафик на хора, грабежи, кражби, измами, изнудвания.
Според статистиката на престъпността София е най-опасният град.
Там са регистрирани 26 540 престъпления против личността, с разкриваемост от едва 33%. Следваща по престъпност е Варна с регистрирани 8291. Най-висок процент на разкриваемост на престъпленията има в Разград, Търговище, Ямбол и Велико Търново.
Статистиката на МВР отбелязва спад в изнасилванията, в грабежите, в престъпленията на незаконно преминаване на границата, както и при шофирането в нетрезво състояние.
Увеличили са се обаче измамите и изнудванията.
Ръст се отчита и при престъпленията с наркотици, където разкриваемостта обаче е 77%. Увеличение има и на случаите на контрабанда и производството и разпространението на наркотици.
Ръст се отчита и в измамите с еврофондовете, както и в данъчните престъпления.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!