„Най-важна е работата с децата и родителите. В подкрепа на училището трябва да работи и цялото общество. Агресията не е училищен проблем, а обществен. Децата пресъздават в училище това, което виждат извън него”, коментира в „Здравей, България” по NOVA началникът на РУО-София-град Ваня Кастрева.
Психолози влизат в столичното 52-ро основно училище, където в петък почина 11-годишно момиче след сбиване със съученик.
Директорът на 52-о: Нямаше медик, чакахме линейка 30 минути
Момиче на 11 почина в училище след побой
Те са готови да окажат помощ и на родителите на починалото момиче. При желание от страна на семейството те ще работят и с другото дете, замесено в инцидента, за който се предполага, че е довел до смъртта на четвъртокласничката.
Освен психолози, в училището отиват и образователни експерти, които ще изяснят всички детайли по организацията и протичането на учебния ден в петък.
„Ще правим групови срещи с децата. Двама психолози ще влизаме в клас. Ще се срещнем първо с класа на починалото дете. Има реорганизация на учебния процес. Целта е да успокоим децата, за да могат да се справят с тази ситуация. Да им покажем, че нещата са под контрол и че училището е едно сигурно място за тях”, обясни психологът Младен Владимиров, който ще работи с учениците.
„За пореден път се убеждавам, че нашето общество реагира само при изгаряния трета и четвърта степен. Тоест отказва да види симптомите и да реагира превантивно. Отказва да забележи развитието на случая на насилието. След което се изненадва и изпада в морална паника. Това, което наблюдаваме в момента, е замазване на положението”, посочи от своя страна социалният антрополог Харалан Александров.
„Истината е, че много ритници се раздават в училище. Този е бил фатален”, посочи той. „Благоприличната култура на българското образование отказва да види. Тя остава там, докато не стане пробив”.
„Агресията е генетично заложена. Децата не могат да бъдат обвинявани за това, че активизират един генетично заложен в нашата природа механизъм за налагане на лидерството си”, подчерта Александров.
Служебният министър на здравеопазването д-р Илко Семерджиев вчера обяви, че не се планира изпращане на лекари в училищата, тъй като там те ще се деквалифицират и основно ще издават извинителни бележки. Той добави, че се търсят фелдшери и медицински сестри, които да се грижат за здравето на децата.
Все още се чака заключението на съдебно-медицинската експертиза, която ще посочи конкретната причина за смъртта на детето. Според говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова, заключение за смъртта на 11-годишното момиченце от 52-ро училище в столицата ще има най-рано на 6 март.
Междувременно служебният министър на образованието Николай Денков съобщи в Пловдив, че се подготвят санкции за безотговорни родители и ефективни наказания за ученици, проявяващи насилие. В момента просветното министерство прави основен преглед на всички наредби с цел да се намали агресията в училище.
Денков, цитиран от Dariknews.bg уточни, че има система е подредена като механизми и алгоритми за работа, но учителите нямат силата да изпълнят всички действия, които се очакват от тях.
„Учителите трябва да бъдат защитени от всякакъв тип натиск от страна на родителите, за да могат да си изпълняват функциите. Трябва да има ефективни мерки, с които родителите, които не изпълняват своите задачи, да бъдат санкционирани”, посочи Николай Денков. Просветният министър е категоричен, че е абсолютно неприемливо родителят да влиза за саморазправа в училище. „Колкото до учениците, няма ефективни мерки за наказание, които работят”, отбеляза Денков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!