„Всеки от нас работи за осигуряване на безопасни кръвни съставки на болните хора. Дарената кръв се диагностицира преди да бъде съхранена. От Националния център по трансфузионна хематология не може да излезе непроверена кръв”, заяви за „Здравей, България” по NOVA д-р Юлия Велева от Националния център по трансфузионна хематология. Тя признава, че дарената кръв се изследва за хепатит B и C, спин и сифилис, но не и за малария.
Пет от най-шокиращите лекарски грешки
Мъж почина, след като му преляха заразена кръв
Така Велева коментира смъртта на мъж, който почина след преливане на заразена с малария кръв. Разкритията направи екипът на „Господари на ефира”. Здравното министерство започва проверка по случая, самосезира се и прокуратурата.
Преди 11 дни Манушак Хачиян довела 80-годишния си баща в белодробната болница с диагноза тежка пневмония. При рутинните изследвания обаче лекар открива съмнения за малария. Ден по-късно съмнението е потвърдено.
Проверката показва, че няколко дни по-рано вероятно в кардиологичното отделение на университетската болница му е прелята заразена кръв.
Студентът кръводарител, който е от чуждестранен произход, е посочил в анкетната карта, че е боледувал от малария. Това обаче е пропуснато от шефа на екипа, който е извършвал акцията за кръводаряване и по-късно не е забелязано и в Националния център по трансфузионна хематология.
„Всеки кръводарител трябва да попълни специална декларация-въпросник. В нея се съдържат въпроси, който да дадат информация дали дарителят е боледувал от жълтеница, малария, туберкулоза. Тази декларация е на български и на английски език за чужденците”, посочва д-р Юлия Велева. „Разчитаме на искреността на дарителите при попълването на декларацията”, добавя тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!