Шефката на хематологията в Русе беше обвинена заради случая, в който пациент беше заразен с малария, а по-късно почина.
До скандала се стигна, след като от „Господари на ефира“ съобщиха, че на пациент е прелята заразена с малария кръв, в резултат на което той е починал. По-късно беше заявено, че мъжът е бил с множество болести и не може да се докаже дали смъртта му е точно в резултат на заразената кръв, която е влята в тялото му.
По време на разследването по-рано пък стана ясно, че камерунският студент, който е дарил негодната кръв е описал в картона, че преди 2 години е бил болен от малария. Въпреки това кръвта е била прелята на 80-годишен русенец.
Смята се, че шефката на хематологията не е обърнала внимание на написаното от младежа в анкетната му карта.
„24 часа“ съобщи още, че директорът на хематологията д-р Биляна Цветанова е била дежурна по време на акцията по кръводаряване в Русенския университет на 8 ноември. Именно тогава е дарена и заразената кръв.
Пет от най-шокиращите лекарски грешки
Има ли опасност да ни прелеят заразена кръв
След като приключи проверката по случая, от шефката на РЗИ-Русе д-р Маргарита Николова стана ясно, че д-р Цветанова е бил съставен акт, а тя е подала оставката си от пост:
„Има съставен акт, но все още няма наказателно постановление“, коментира по темата д-р Николова.
Само преди дни главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев коментира, че преди да бъде прелята кръв, се правят изследвания за Хепатит, СПИН и сифилис.
Други изследвания извън този задължителен списък обаче се правели само, ако „има съмнения“.
„Ако няма такива данни, кръвта се използва“...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!