Г радушки, поройни дъждове и ураганни ветрове причиниха много щети и наводнения в цялата страна.
Сред най-пострадалите са селата Чавдар и Мирково в Софийска област.
Там ветровете отнесоха покриви на къщи.
В община Чавдар е обявено и бедствено положение.
Там електрозахранването е спряло вчера около 17 ч. и все още не е възстановено, тъй като бурята е съборила стълбове с високо напрежение.
Унищожена е земеделската реколта. Две къщи са с разрушени покриви, има къщи с изпочупени прозорци. Има затисната кола от паднал дувар върху нея. Самата сграда на общината, която е наскоро ремонтирана, е с изпочупени прозорци.
„Хубаво е, че няма пострадали хора, защото беше някакъв ад... Аз съм доста възрастен човек и такова нещо не съм виждал“, каза кметът на Чавдар Пенчо Геров.
Днес в селото са изпратени електротехници, включително екипи от Елин Пелин и Ботевград. Мобилизирани са и всички местни фирми, за да се отстранят падналите дървета и клони. Кметът се надява, че още днес ще успеят, поне частично, да възстановяват електричеството.
Жителите вече търсят помощ и се правят описи на щетите. Те към момента се оценяват приблизително на 2,5 млн. лева, каза кметът.
Освен в Чавдар е обявено
бедствено положение и в Мирково, и частично бедствено положение в Златица.
Градушката и смерчът, връхлетели снощи района, са нанесли сериозни щети на реколтата, на сгради и автомобили.
В Пирдоп също има разцепени на две дървета и паднали електрически стълбове.
Натрупаните ледени топчета по пътищата са повече от педя.
В село Челопеч има наводнени мазета.
Църквище и Карлиево са буквално „обрулени“, разказаха жители на населените места пред БГНЕС.
В администрацията на Софийска област беше свикан Областният щаб за изпълнение на плана при бедствия. Екипи на пожарната цяла нощ отводняваха, електротехници отстраняваха авариите. Днес ще бъде направен оглед на щетите.
Лозята и листата на дървета са на земята – "като зимен пейзаж по средата на юни е", оплакаха се жители на Челопеч. Приземните етажи и мазета на десетки къщи плуват във вода. Допълнителен проблем създават и изкопните работи по улиците на селото, заради прокарването на газ, вследствие на което канализацията е преляла в домовете на хората.
Положението е изключително тежко на много места в страната
Цяла нощ огнеборците са отводнявали къщи и една детска градина в Димитровград. Освен това са разчиствали и паднали дървета в Харманли и Тополовград.
От пороя са пострадали и четири села в община Карлово – Климент, Войнягово, Дъбене и Каравелово.
Около 15 къщи в ромската махала на карловското село Климент са наводнени. Паднали са няколко селскостопански постройки, съобщи за DarikNews.bg зам.-кметът на Карлово Данка Зидарова-Люртова.
Съседните села Войнягово и Дъбене са останали без ток, но екипи на ЕВН са отстранили авариите късно през нощта.
По-малко от 50 см остават да прелее големият язовир край село Климент,
затова специалистите са решили да бъде пусната малка част от обема на язовира, тъй като довечера се очакват нови проливни валежи. Пътищата до и около селото също са под вода.
Мълния е ударила три карловски квартала. Изгорели са електроуредите на десетки домакинства. По думите на хората това се случва за втори път тази година.
Част от къща в старозагорския квартал „Лозенец“ се е срутила след снощните обилни валежи. Живеещите в нея не са пострадали. Евакуирани са и са прекарали нощта при съседи. Помещения в други пет къщи са наводнени.
Чакалнята на автогарата във Върбица изгоря при пожар, възникнал от паднала мълния.
Мълнията ударила в 22,41 ч. снощи.
без електричество са части от Банкя, Горна баня, Герман и в района на Подуяне. Три села в община Поморие са без ток. Големи са щетите в карловското село Климент – има разрушени сгради, селскостопански постройки и навеси. Заради голямото количество дъжд, който е паднал в района, реките, които се стичат от Балкана, са залели селото.
Валежите продължават и днес. Жълт код е обявен в 17 области на Северна и Източна България заради интензивни валежи и гръмотевични бури. Кодът е в сила за областите Видинска, Монтанска, Врачанска, Ловешка, Плевенска, Габровска, Великотърновска, Русенска, Разградска, Търговищка, Шуменска, Силистренска, Добричка, Варненска, Бургаска, Ямболска и Сливенска.
В 8 области в Северна България ще вали обилен дъжд. Там се очакват значителни валежи с количества между 15 и 30 л/кв.м. Ще има и гръмотевици. В Търговищка, Шуменска и Разградска област се очакват значителни валежи с количества между 20 и 35 л/кв.м, локално до 50 л/кв.м. Там ще има гръмотевични бури и градушки. За останалата част от страната е обявен зелен код.
Очаква се и покачване на нивата на реките в по-голямата част от страната. Днес и в и петък има вероятност на повече места валежите да са значителни.
Подробна прогноза за времето у нас в Sinoptik.bg
Подробности за бедствието в с. Чавдар във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!