З аради инцидента с падналия асансьор в столицата, при който загина една жена, а друга беше сериозно ранена, вицепремиерът Екатерина Захариева е разпоредила извънредна проверка на всички асансьори в страната.
Проверката трябва да започне още днес.
От Агенцията по метрология и технически надзор дадоха информация за причините за трагедията.
"Въжетата на кабината са се скъсали и не са сработили клиновете, които трябва да я задържат", обясни пред Нова ТВ председателят й Стефан Цанков. Той предположи, че причината е най-вероятно неправилно направен ремонт.
А последният ремонт на асансьора датира от около 4 години. В същото време поддържащата фирма трябва да извършва проверки на всеки 10 дни. По думите на Цанков вероятно е те да са били "проформа", защото иначе инспектиращите биха забелязали, че въжетата са започнали да се късат.
Отговорните фирми за падналия асансьораса две – ТПК "Витоша лифт", която е извършила ремонта, и "НБ лифт контрол", която е трябвало да осъществи надзор
за това дали ремонтът е осъществен според всички правила.
Срещу фирмата има 15 сигнала от началото на годината и образувани производства. Оказва се, че Агенцията по метрология е с вързани ръце, а фирмите могат да бъдат наказани с глоба от 200 до 500 лева.
"Безумие е, че не можем да отнемем лиценза на фирмата, която поддържа падналия асансьор. Въпреки инцидента - ще им напишем само акт",
заяви на пресконференция Цанков.
Лиценз на подобна фирма може да се отнема само по три причини - наличие на персонал, на материална база и наличие на процедури за извършване на ремонта.
Надзорната фирма "НБ лифт-контрол" има предишни актове за неспазване на процедури, липса на персонал с определена компетентност.
Цанов обясни, че допускането на инцидента е компилация от отговорности. Първо, кой е извършил ремонта, качествен ли е, или не, ако не е, защо надзорната фирма го е допуснала да работи.
Стана ясно, че сред нарушенията, които обаче няма как да бъдат санкционирани, е преливане на един и същ персонал в 10 фирми, за да избегнат регистрация по ДДС. Има случаи на по 5-6 фирми с един и същ персонал. Най-тежкият проблем на работата ни е, че в момента, когато отнемем един лиценз - на следващия ден тя идва с нов пакет документи, и ако всичко е наред, ние не може да откажем лиценз, обяснява Цанов.
Сред нелепите случаи имало дори и такъв на техник, който крадял елементи от машинното на асансьорите, след което рекетирал етажната собственост за ремонти. Срещу него има и сигнал в прокуратурата.
Живущите в блока разказват, че в последните дни асансьорът се е тресял. Не са сигнализирали за това обаче на домоуправителя.
Това е пореден инцидент с асансьор у нас през последните години. В началото на лятото стана ясно, че три четвърти от асансьорите у нас са потенциални убийци. Над 80 хил. от съоръженията са стари и пътуването с тях е опасно, предупредиха експерти.
От миналата година съществува специална наредба, посочваща нови изисквания за техническото състояние на асансьорите.
Едно от изискванията е поставянето на
телефон със SIM карта с постоянна връзка с фирмата, която обслужва съоръжението при аварии.
Парите за осъвременяване на съоръженията ще се поемат от тези, които ги ползват. За жилищните сгради това са обитателите им, които трябва да предвидят разхода при събирането на парите за входа.
По груби сметки за осъвременяването на някои асансьори ще отидат около 500 лв., без да се включва телефонът в кабината.
Новите правила засягат съоръжения, пуснати на пазара преди 2002 г.
В около 100 хил. от тях до 31 декември 2016 г. трябва да се осигури телефонна връзка. Мярката се налага, тъй като в някои съоръжения мобилните телефони не работят и при авария хората няма как да потърсят помощ.
В 80-90 хил. съоръжения в страната трябва да се сложи и аварийно осветление,
което да работи при прекъсване на тока. То ще захранва лампа с мощност поне 1 ват, която да свети минимум час.
Това изискване трябва да се изпълни до края на юни 2016 г. По данни на ДАМТН изпълнението му ще струва по 30 лв. на уредба.
Около 80 лв. ще излезе задължителното монтиране на осветление в асансьорните шахти, което също трябва да е факт до края на юни 2016 г.
В същия срок трябва да се сложат и аварийни спирачки,
чиято цена била пренебрежимо малка.
До края на 2015 г. на около 2000 асансьора трябва да се монтират уреди за контрол на товара или врати, които да ограничат ползването на кабините от много хора.
В първия случай ще са нужни 300-400 лв. на асансьор, а във втория – от 200 до 250 лв.
С най-дълъг срок за изпълнение е изискването за поставяне на предпазен щит под кабината на асансьора, който да предотврати падане на пътници в шахтата.
Щитове трябва да бъдат монтирани задължително до края на 2023 г. за жилищните сгради и до края на 2018 г. за останалите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!