Б ум на пациенти със счупвания пред травматологичните кабинети в страната.
Въпреки повишаването на температурите на много места в страната улиците и тротоарите все още са покрити с дебел слой сняг и лед. В Пловдив, например, на ден се обработват по над 60 души.
Граждани от София пък напомниха в групата „Забелязано в София“, че опасност има и от висулките, които са се провесили от почти всяка сграда.
Иначе - най-честите травми, с които са идвали хората пред травматологиите, са счупвания, изкълчвания и навяхвания. Счупванията са предимно в областта на глезена, китката и тазобедрената става.
Ето и няколко съвета как да се предпазваме през зимата:
Обувките
Необходими са ви обувки с качествена подметка (гьон или с микропори), които не са на висок ток. Ако имате съмнения, че ще се чувствате устойчиви, залепете върху тока лейкопласт или го закрепете на кръст върху подметката.
Падането
Травматолозите знаят, че повечето травми се получават поради това, че хората не умеят да падат и да вървят по хлъзгав път. Колкото и да бързате, трябва да вървите бавно, като стъпвате върху цялото си стъпало (което е по-лесно с ниски обувки).
Ако се подхлъзнете и усетите, че залитате, приседнете, за да намалите височината при самото падане. Освен това по този начин ще си дадете макар и малък шанс все пак да се задържите на краката си.
В момента на падане напрегнете мускулите си, свийте се, а след като докоснете земята, пробвайте да се търкулнете - така ще намалите риска от травма.
Ръцете
При ходене в никакъв случай не вървете с ръце в джобовете. Това вреди на равновесието. Ако е студено, разбира се, носете ръкавици. Най-добрият вариант е ръцете ви да са свободни, т.е. да не носите никакви чанти. Раницата е идеален вариант, както и чантата, която се носи на рамо.
Автомобилите
Не вървете близо до уличното платно. Колата също може да поднесе и да излезе на тротоара. Не пресичайте на забранени места - при поледица автомобилът спира много по-бавно, тъй като снегът увеличава спирачния път.
Не ходете и под покривите на домовете, защото съществува опасност ледените висулки да се откъснат и да паднат върху вас.
Измръзванията
Не мислете, че те са възможни само при силен студ. Измръзване може да се получи и при температури около и дори над нулата - при силен вятър, при продължителна неподвижност, поради тесни и мокри обувки, особено ако вашият организъм е отслабнал след някаква болест или загуба на кръв.
Измръзването всъщност е термично изгаряне в резултат на студа. Най-опасни са измръзванията на носа, ушите и краката, които са особено чувствителни. Проблемът с задълбочава, ако те изгубят своята чувствителност и изтръпнат поради продължителното въздействие на ниските темпреатури.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!