И ма ли сексуално насилие към жените в българската армия- оказва се, че сигнали има, но не и доказателства за тях.
Министерството на отбраната (МО) съобщи, че през 2022 и 2023 г. са постъпили сигнали за сексуален тормоз и насилие от военнослужещи и цивилни служители. Сигналите са били разгледани от Инспектората на министерството, Служба „Военна полиция“, а част от тях са предадени и на Военната прокуратура.
„24 часа“ публикува информация, че жените в българската армия са жертва на сексуален тормоз. „Сексуален тормоз, психическо насилие и изнасилвания — с това се сблъскват жените в армията. За първи път военното министерство признава съществуването на този проблем“, се посочва в статията.
"Според предоставената статистика от МО, само за миналата година девет жени, работещи в армията или партньорки на военни, са подали оплаквания за сексуален тормоз. Други седем жени са сигнализирали за сексуално психическо насилие, а 22 — за сексуално физическо насилие, включително изнасилвания или опити за такива", предаде „24 часа“.
МО съобщи, че няма образувани съдебни дела по подадените случаи и липсват доказателства за достоверността на сигналите.
Докладът за равнопоставеността на жените и мъжете в България за 2023 г., разработен от Министерството на труда и социалната политика, описва хоризонталния характер на държавната политика (бел. ред- хоризонтални политики са политики, за постигането на които допринасят няколко институции) по равнопоставеност.
В заключението на доклада, изготвен от Министерството на труда и социалната политика, се отбелязва, че е постигнат напредък в сферата на равнопоставеността на жените и мъжете: „държавната политика по равнопоставеност на жените и мъжете и овластяване на жените и момичетата е последователна и бележи напредък“.
Подчертаха се оставащите предизвикателства в областта, повлияни частично от социо-икономически фактори.
Необходими са „адаптивни нормативни регламентации, адекватни мерки и практики“, пише в доклада.
Посочени са пет приоритетни области, в които политиките следва да се съсредоточат:
- Равнопоставеност на жените и мъжете на пазара на труда и равна икономическа независимост
- Намаляване на разликите по пол в заплащането и доходите
- Насърчаване на равнопоставеността в процесите на вземане на решения
- Борба с насилието и защита на жертвите
- Преодоляване на стереотипите по пол в различни сфери на обществения живот и сексизма.
Прочетете целия доклад тук:
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!