„Искам да опровергая една често налагана теза, че изборът на председател на Народното събрание предполага формиране на управленско мнозинство. Парламентът има три основни функции – да започне законодателна дейност, да излъчи изпълнителна власт и да я контролира. Ние считаме, че към момента избирането на председател на НС е предпоставка то да започне да твори законодателство”. Това заяви в студиото на NOVA депутатът от „Продължаваме промяната – Демократична България” Андрей Цеков. Той беше номинираният от коалицията за председател на Народното събрание, преди да бъде решено да подкрепи тази на най-възрастния депутат – Силви Кирилов от „Има такъв народ”.
„Подкрепяме кандидата, чиято партия подкрепи нашите виждания за изолация на „ДПС-Ново начало” от участие в институционалната конструкция на държавата”, обясни Цеков ходът на ПП-ДБ. Те обаче не са поставяли условия Кирилов да не приема поста на служебен премиер.
На въпрос какво би развързало възлите между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, Цеков отговори: „Искаме категорична заявка за „санитарен кордон” около „ДПС-Ново начало” и приемането на 4-5 важни законопроекта”.
ПП-ДБ: Ще подкрепим Силви Кирилов от ИТН за председател на парламента
Зам.-председателят на ГЕРБ Даниел Митов също коментира темата за избор на председател на парламента.
Нямаме повод да оттегляме кандидатурата на Рая Назарян за председател на НС, заяви в предаването „Здравей, България” зам.-председателят на ГЕРБ Даниел Митов.
Решението на ПП-ДБ да подкрепи кандидатурата на Силви Кирилов, Митов определи като „намигване” към „Възраждане”.
„Те знаят, че ако откажат да подкрепят кандидата на ГЕРБ-СДС, трябва да търсят мнозинство за председател на НС, което не може да не включва „Възраждане”, обясни Митов.
„От друга страна това е ход към нови избори. ПП-ДБ се стремят да изберат не председател на НС, а потенциален бъдещ премиер. Това целят”, заяви Даниел Митов.
Резултатът от ходене на избори в една демокрация, целта трябва да е управленско мнозинство и стабилен кабинет, допълни той.
„Според правилата на демократичния процес, когато изборите минат, председател на НС става някой от партията, спечелила изборите. След това могат да тръгнат разговори за съставяне на редовен кабинет. Когато се състави управленска формула, тогава вече председател на парламента може да стане и някой друг”, коментира Митов.
Възможно ли е президентът да стартира консултации за кабинет без председател на НС
Според него в момента от страна на ПП-ДБ има само поставяне на условия, които водят страната към нови избори. „Ако искат да постигнат нещо, трябва да седнат на масата за разговори”, каза Митов.
„Когато стана въпрос за нещата, които са включили в своята декларация, ние им предложихме да се срещнат юридическите екипи, те отказаха. Това можеше да развърже възела и да се върви към лидерска среща. Такава може да има, когато има и нагласата да се говори за управленско мнозинство. Иначе каква лидерска среща? И кой е лидер там? Един казва: „Елате на лидерска среща”. Другият казва: „Аз няма да управлявам с ГЕРБ”, коментира Митов.
„Имаме шанс през декември да станем пълноправен член на Шенген и на еврозоната, ако има редовен кабинет с премиер Борисов, който знае какво прави и който може да договаря бързо”, заяви Митов.
„Иска ми се да вярва, че народното представителство ще започне да действа разумно и че ще има разбирателство. Това обаче няма да се получи при предварителни условия и с намигвания към „Възраждане”, продължи Митов.
„В момента това, което правят, ми прилича на непрекъснат саботаж, с поставяне на постоянни условия”, каза още Даниел Митов.
Джевдет Чакъров: ДПС е там, където е основателят и почетен председател Ахмед Доган
Депутатът от "ДПС-Ново начало" Калин Стоянов заяви в ефира на NOVA NEWS, че абсолютно никоя политическа формация не е потърсила тяхната подкрепа за избор на председател на НС.
"Няма да я дадем безрезервно. Ако бъде поискана, трябва да има доста сериозен диалог", каза той.
"Нашето решение остава същото - няма да подкрепим никого за председател на НС. Вероятно утре преди заседанието ще се съберем и ще вземем крайното си решение. Счетохме, че не е необходимо да издигаме своя кандидатура, има доста други към момента. Позиционирали сме се до нашите избиратели - около 300 000 български граждани. Крайно време е всички да се съобразят с факта, че новото начало вече е сред тях. Ние сме близо до хората, те ни се довериха и ако има нови предсрочни избори, подкрепата за нас ще бъде много по-силна. Вярвам, че много над 400 000 души ще застанат зад нас", коментира той.
Стоянов изрази готовност отново да попадне в листите на партията на Пеевски при нов предсрочен вот. Относно твърденията за манипулиране на изборите той посочи, че в няколко секции се вижда, че има нарушения, но това не бива да поставя под съмнения целия изборен процес и резултатите от него. "Всички видяхме, че ние не сме фантоми. Никой няма право да нарича нашите гласоподаватели нереални. На протеста ни имаше 8000 души", отбеляза депутатът.
По думите му няколко човека от ПП са създали политическо напрежение по времето, когато е бил вътрешен министър. "Пеевски е човек, който държи на думата си и на хората си. Знам как взима решения и всеки ден се убеждавам, че и аз съм взел правилното решение", подчерта Стоянов.
Той е категоричен - служителите на МВР трябва да получат по-високи възнаграждения, които да достигнат поне 2000 лева.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!