МВР отчита с 58,2% завишаване на сигналите за изборни нарушения, постъпили в министерството на изминалите избори, в сравнение с предходните. Това съобщи по време на брифинг в МВР служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков.
Той представи резултати от доклад, изпратен до президента, служебния министър-председател и председателя на Народното събрание.
"Този доклад не е окончателен, окончателният ще бъде изготвен до 30 дни", заяви Илков. "На настоящите избори имаме постъпили 984 сигнала, които са свързани с изборния процес, при 622 сигнала на предходните избори", добави той.
МВР внася докладa за изборите при президента, в МС и в парламента
Илков каза, че са образувани 128 досъдебни производства. По думите му при проверката на постъпилите сигнали са установени 128 случая, за които има данни за наличие на престъпление. От тях 115 са бързите полицейски производства, 73 са задържаните лица, спрямо 63 на предходните избори.
Илков припомни, че на 27 септември с целия ресурс на Главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма" е започнала национална полицейска операция, насочена основно срещу купуването и продаването на гласове. Вследствие на тази операция ние постигнахме резултати, които по всички показатели надвишават резултатите, постигани на предходните избори, каза Илков.
Общо 17 хиляди полицейски служители са били ангажирани с охраната на 12 897 изборни секции.
Служебният министър обясни, че предупредителните протоколи, които се изготвени от служителите на МВР по Закона за МВР, са 1934 спрямо 1402 за предходните избори. Не на последно място проведените полицейски операции преди и по време на настоящите избори са 227, спрямо 167 на предходните избори, добави той.
"В пъти активността в действията на МВР е завишена по всички показатели, по които ви предоставих настоящите данни", допълни Илков.
По отношение на дейността, свързана с тези сигнали и тяхната проверка, бяха обособени мобилни екипи от 188 служители, предимно от Главна дирекция „Национална полиция“, които бяха командировани на територията на цялата страна. Екипите оказваха методическа помощ и контрол на действията на служителите на територията на страната, участваха пряко в проверка на сигнали с фактическа и правна сложност с оглед на това да избегнем всякакви спекулации, че проверката по даден сигнал не е извършена всеобхватно и обективно, разясни Илков.
Във връзка със сигналите стана известно, че постъпиха няколко списъка с изявени в тях лица, които най-вероятно участват в купуването и продаването на гласове. В тези списъци се съдържаха данни за лицата като три имена, някои бяха с инициали и прякори. Независимо от това, че нямаше конкретика и посочени факти и обстоятелства, които свързват тези лица с осъществявана от тях престъпна дейност, МВР извърши проверка по всеки един такъв сигнал, каза Илков.
По думите му лицата, визирани в тези сигнали са общо 245, измежду тях е имало починали, 15 не са били в България, други 25 не са били установени на адресите им. Действията по тяхното установяване продължават и в този момент. При един от сигналите се оказа, че този сигнал е пускан и за предходните избори – на бланката, която ние получихме като сигнал стоеше абревиатурата 49-ото Народно събрание, коментира Илков.
"От анализите, които си правим, ние не намираме нищо по-различно, което се е случило и нашите колеги не се сблъскват с нещо различно от това, което се е случило при предходните избори, напротив, ние проявихме една по-голяма активност и отчитаме едни по-добри и завишени резултати, вследствие на нашата дейност. Няма сигнал, по който да не е работено, няма сигнал, който да е пренебрегнат, няма обстоятелство, което да е подценено, няма факт, който да не е изследван в неговата пълнота", увери служебният вътрешен министър.
"Не сме установили данни за използване на държавните институции като бухалка. По всеки един случай, който е заявен по официалния ред, е извършена цялостна и обективна проверка. В случаите, в които са установени данни за извършени престъпления, ние сме образували досъдебни производства", каза Илков в отговор на въпрос, свързан с позицията, заявена от президента Румен Радев.
"Непосредствено след приключване на изборния процес, ние вече имаме осъдителна ефективна присъда на лице, което е извършило престъпление, именно, свързано с купуването и продаването на гласове. Тази присъда е на Районен съд – Плевен. Имаме досъдебно производство по описа на Областна дирекция в Плевен, което е свързано с лица, които участват в купуването и продаването на гласове, като в хода на това досъдебно производство бяха установени факти и обстоятелства, свързани с лице с имунитет, настоящ народен представител и кандидат за народен представител в 51-вото Народно събрание. С оглед на така установените обстоятелства досъдебното производство бе изпратено на Софийска градска прокуратура. Действията по това разследване продължават и в момента. След като приключим, резултатите ще бъдат публично оповестени", каза още Илков.
Той коментира, че показателна за ефективността на МВР е и повишената избирателна активност на гражданите.
"Ние осигурихме изключително добър обществен ред и спокойствие на българските граждани, така че те да се чувстват спокойни и в изборния ден, да излязат и да дадат своя глас така, както е по право и по закон", добави министърът на вътрешните работи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!