Оставката на Симеон Дянков е лош сигнал в международен план, защото в някаква степен той беше гарант за финансовата стабилност и изпълняваше добре своите задачи, коментира Георги Прохаски – председател на Центъра за икономическо развитие, за Агенция "Фокус".
Прохаски отбеляза, че ролята на Симеон Дянков от гледна точка за решаване на други проблеми не е била най-добрата, но като министър на финансите се е справял добре с финансовата стабилност.
Георги Прохаски уточни, че е възможна промяна във финансовата политика в оставащите няколко месеца от мандата на кабинета „Борисов”.
"В една предизборна обстановка, особено кризисна, каквато е в момента, правителството очевидно ще насочи всички усилия за потушаване на всякакви форми на недоволства. Това е политика, която вероятно ще отстъпи от правилата за разумна финансова политика и това не е добър ход", каза Георги Прохаски.
Според него, обстановката в страната се влошава и с оставката на Симеон Дянков едва ли ще се постигне нещо.
Икономистът заяви, че предложенията на премиера Бойко Борисов за министър на финансите да бъде назначен Томислав Дончев, а Лиляна Павлова да заема поста вицепремиер, не е правилно дългосрочно решение.
Според Прохаски на фона на последните събития са възможни и предсрочни избори.
За мен странното е, че няма мотиви за оставката,
коментира финансистът и бивш общински съветник от НДСВ Владимир Каролев в интервю за БНР. Според него е абсурд да се смята, че това са проблемите със субсидиите.
"Понеже няма обявени причини, аз мога само да коментирам това, което пише във форумите. Дянков е по-скоро положителен герой, той си свърши работата. По-скоро го критикувам за някои неща, които не направи. Той се поддаде на натиска на популистите и се увеличиха осигуровките, пенсионната реформа е недоносче, не успя да направи реформи в сектори като отбраната и сигурността. Но, ако беше тръгнал да прави тези реформи, щяха да го уволнят по-рано", каза Каролев.
Оставката на Симеон Дянков е ненавременна,
коментира Божидар Данев, изпълнителен председател на Българската стопанска камара. По думите му ненавременно е да се дава оставка в края на един мандат.
"Дянков ще постави правителството в много сериозна трудност. Приемането на оставката му също е доста рисков фрагмент", заяви Данев.
"Финансовият министър обеща много неща – да намали социалните осигуровки с 5%, след това обеща, че ще намали и ДДС с два пункта, обеща, че ще изпълни антикризисната програма, след това каза, че ще връща с лихвите дължащия ДДС. Миналата година предвиди 2,3% ръст на българската икономика с бюджета, каза, че ще излезем от кризата през април 2010 г. Аз не мога да оценявам, министър-председателя да преценява нещата", добави Божидар Данев.
По повод оставката на Дянков журналистът Валери Найденов припомни, че от 23 години промени, това е
първият финансов министър, който напуска поста си и не изкарва мандата
на правителството.
"При това този финансов министър има най-голямата международна защита от всички досегашни финансови министри. Той дойде от Световната банка, от САЩ, това беше човек, който е много "вътре" в десните финансови кръгове.
Това е краят на неолибералната утопия, разпада се този стил на политическо управление, този жаден и алчен зов на приватизация на всичко. Това е знак, че правителството не знае какво да прави и сменя последния или предпоследния бушон", каза Валери Найденов.
На фона на разногласията, които се очертаха около плащането на субсидиите на зърнопроизводителите, оставката на Симеон Дянков е нормална, коментира финансистът Емил Хърсев.
Той допълни, че позицията на Дянков по отношение на изплащането на субсидиите на земеделските производители е правилна.
"Позицията е правилна, че такива плащания трябва да се планират предварително и да се осъществяват на части. Нямам достатъчно информация, но на този етап аргументите на Симеон Дянков ме удовлетворяват", каза още Хърсев.
Финансистът каза още, че не е убеден, че случаят със субсидиите на зърнопроизводителите стои в основата на оставката на Симеон Дянков.
Оставката на министър Симеон Дянков има за цел да тушира гражданското недоволство,
което беше породено от високите сметки за електроенергия, коментира социологът Антоний Гълъбов. Според него оставката на министър Дянков е и опит да бъде блокирана възможността за събиране на протеста срещу високите сметки за ток и протеста на зърнопроизводителите в общ протест.
"Позицията на министър Дянков за това, че няма да се изплатят по-рано плащанията към зърнопроизводителите създаде напрежение в този ресор, като все още стачната готовност на зърнопроизводителите не е отменена", каза Гълъбов.
Според него "оставката на министър Симеон Дянков е твърде голям залог за кабинета, защото, без съмнение, това беше една от знаковите фигури в него". По думите на социолога министър Дянков си отива не заради финансовото ведомство, а заради ролята му на вицепремиер.
Това е фигура, чието изваждане би трябвало да намали социалното напрежение, въпреки че обществените процеси в момента не бяха насочени срещу господин Дянков”, каза Гълъбов. През годините, като вицепремиер, Симеон Дянков не реализира административната реформа, ако аз трябваше да мотивирам оставката му – щях да я мотивирам с това, каза още Гълъбов. Той посочи, че в страната липсва сериозна реформа на висшата администрация, като последните назначения показват това убедително.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!