Т рудно може да се говори за реални причини за поскъпването на горивата. Това коментира в ефира на NOVA старши икономистът от „Отворено общество” Георги Ангелов.
КЕВР: По-евтин газ през февруари
Той подчерта, че в България продължава да идва евтин руски петрол.
На въпрос дали може да се говори за спекулация и злоупотреба с монополното положение на рафинерията, Ангелов заяви: „В България регулаторните органи не се намесват, за да защитават потребителите. От тях не очаквам някакво развитие”.
С облагането на разликата между световната цена на петрола и руската, той коментира, че потребителите могат да бъдат компенсирани с ваучери или суми.
„Разликата е огромна - над 35 долара на барел. Да се използва за социални мерки”, призова Ангелов.
"Лукойл" опроверга, че доставя гориво за Украйна от България
С ембаргото на руския петрол старши икономистът обясни, че се затварят всички експортни пазари, освен Украйна.
„Ако наистина имаме конкурентен пазар у нас, би трябвало цените да паднат. Внасяме руския петрол за 40 евро за барел. При тази цена бензинът в предишни периоди е струвал 1,80 - 1,90 лв. Не очаквам обаче да падне толкова”, заяви той.
Къде отива руският петрол след европейското ембарго?
В четвъртък NOVA съобщи за ново повишение на цените на горивата у нас, за първи път от месеци.
След като през юли 2022 г. бе въведена отстъпка от 25 ст. за литър, цената на горивото започна плавно да се понижава по всички бензиностанции – и на онези, които въведоха отстъпката, и на останалите.
Повишение на горивата в страната се забелязва от 2-3 седмици насам. В много бензиностанции ръстът е с около 3-4 стотинки за литър гориво. Проверка на NOVA показа какви са осреднените стойности в цялата страна. Литър от най-масовия бензин А95 в момента струва 2 лева и 62 стотинки. Дизелът вече е в подножието на трите лева или по-конкретно – 2,97 лева за литър. Конкретно при дизела това е поскъпване точно с 4 стотинки за последната седмица.
При метана цената към днешна дата е 3 лева и 71 стотинки. Сравнението е на месечна база и се вижда, че метанът е по-скъп с 28 стотинки.
А що се отнася до причините за по-високите цени - те се дължат на тенденциите на световните борси. Според част от експертите увеличението е минимално, а отлив от бензиностанциите не се очаква.
Димитър Чичинов е управител на бензиностанция в Бургас. Той посочи, че увеличението е започнало в края на изминалата седмица и е средно с по 4 стотинки на литър. „Лукойл” се съобразява с пазарните цени и затова ги вдигат, цените на борсата, които са”, коментира Чичинов.
Тенденцията обаче вече започва да се обръща, успокояват от Асоциацията на българските търговци на горива.
„От понеделник тенденцията се случва наобратно и цените плавно тръгват надолу, от другата седмица, ако се задържат тези тенденции ще се върнат цените от преди десет дни”, заяви Димитър Хаджидимитров.
В дългосрочен план е трудно да се правят категорични прогнози.
„В момента търсенето е слабо, така че предполагам цените до края на февруари ще трябва да понамалеят с десетина стотинки”, заяви Димитър Хаджидимитров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!