Д нес отбелязваме Деня на Eвропа.
Той е посветен на мира и обединението.
Денят ще се чества с различни събития в редица държави-членки на Европейския съюз.
Сред проявите са предвидени посещения на ученици в Дома на Европа в София, а
емблематични сгради в София, Пловдив и Варна ще бъдат осветени в цветовете на Европа.
Светлинно и музикално шоу ще има пред Националния дворец на културата в София, сградата на община Пловдив, както и сградата на фестивалния и конгресен център във Варна.
Известни личности пък четат „Истории за Европа“. Сред тях са посланикът на Република Франция в България Н. Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан, както и журналистите Драгомир Симеонов, Милена Милотинова, Камен Алипиев, както и актьорите Константин Лунгов, Мая Бежанска и Силвия Петкова.
На тържествена церемония пред Президентството бе издигнато знамето на Европейския съюз.
Президентът на България и върховен главнокомандващ на Българската армия Росен Плевнелиев приветства гвардейската част.
По-рано гвардейците репетираха за тържествената церемония.
Премиерът Бойко Борисов също отбеляза празника. "Отбелязването на Деня на Европа е сред моментите, в които да си припомним същността на европейските ценности и какво означават те днес", написа той в своя профил в социалната мрежа "Фейсбук". Ето и цялото му изказване:
„Европейският съюз е най-успешният проект, който прогресивното човечество измисли. Трябва да го защитаваме и надграждаме“, това каза пък президентът Росен Плевнелиев на дискусия с ученици по повод на Деня на Европа – 9 май, в Представителството на ЕК в София.
Държавният глава каза, че ЕС е един уникален проект за мир,
това е най-успешният процес на регионална интеграция в света, най-голямото пространство за човешки права и свободи и най-голямата икономика в света.
Росен Плевнелиев заяви, че днес, когато ЕС е в нелека фаза на развитие, всички трябва да дадем допълнителна доза доверие на нашия общ европейски проект. Плевнелиев отбеляза, че 2015 г. беше година на рекорден брой кризи и на противопоставяне, и допълни, че 11 кризи вървят паралелно в ЕС.
Той ги изброи: кризата на противопоставяне между ЕС и Русия, украинската, гръцката, икономическата кризи, криза на младежка безработица, на терористични атаки, на шестването на националисти, ултранационалисти и всякакви популисти в европейските столици.
Той допълни, че всичките тези кризи взаимодействат помежду си и правят средата непредсказуема. Въпреки това си даваме сметка, че
ЕС е силен и стои на възможно най-здравите фундаменти,
а това е желанието на народите – да има мир в Европа, и ЕС ще устои, каза държавният глава.
Даваме си сметка, че демокрациите в Европа не са перфектни, нашата демокрация със сигурност също не е, но си даваме сметка, че демокрацията ни прави силни, желанието да подобрим, а не да развалим, да овластим народа, да дадем колкото може повече възможност за това той да е свободен и просветен, човешките права и свободи да бъдат в основата на всяко наше действие – това е ЕС, това са нашите европейски ценности, каза още държавният глава.
Росен Плевнелиев заяви, че се гордее, че е президент на една проевропейска нация, която днес дава своята доза доверие и подкрепа за нашия общ европейски проект.
Проучване, цитирано от Ройтерс обаче показва, че почти половината европейци искат референдуми за членството на страната си в ЕС по подобие на британския.
Допитването е било проведено в 8 страни членки - Германия, Испания, Италия, Полша, Унгария, Франция и Швеция.
Това се случва малко повече от месец преди референдума за бъдещето на Великобритания в съюза.
Според резултатите 45% от участниците са заявили, че искат свикването на свой референдум, а една трета от тях директно твърдят, че искат излизане от ЕС при възможност.
Вижте още:
Сърбия започна преговори за присъединяване към ЕС
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!