П арламентарната група на „Изправи се БГ! Ние идваме!” се обръща към всички партии в парламента, които твърдят, че ги е грижа за хората. Нека се заемем незабавно с актуализацията на бюджета. Това е единствения начин да бъдат гарантирани пенсиите на възрастните хора, медиците на първа линия да имат своите допълнителни плащания на прага на COVID кризата, бизнесът да получи подкрепа в условията на коронавирус”. С тези думи председателят на ПГ „Изправи се БГ! Ние идваме!“ Мая Манолова се обърна към останалите партии в парламента.
От ИБГНИ настояват минималната пенсия да стане 369 лв.
„Трябва да има достатъчно пари за социални плащания, предвид тежката есен и зима заради скока на цените на тока, водата и парното. Така ще предотвратим икономическото бедствие, което ни заплашва”, заяви тя.
Предвидени са 400 млн. лв. за мярката 60 на 40 и за „Запази ме". „Ще настояваме по втората мярка да има плащания и за самоосигуряващите се лице", уточни Манолова.
„Актуализацията, която предлага служебния кабинет в частта пенсии е капан. Разчитайте на нас ще се внесем законопроект за регистрация по ДДС на 200 хил. лв. Очакваме подкрепа от ИТН4, заяви Мария Капон от ИБГНИ.
На брифинг след заседанието на Министерския съвет днес финансовият министър Асен Василев отчете, че приходите в бюджета за първото шестмесечие са в размер на 24 милиарда и 759 милиона, което с 3,3 млрд. повече в сравнение със същия период за изминалата година.
„Приходите, които са данъчни и неданъчни, събирани от НАП и Агенция „Митници”, са с 3,6 млрд. повече. Имаме по-малко приходи от постъпления от средства от Европейския съюз - с 300 млн. по-малко, което формира и 3,3 млрд. повече приходи”, уточни още министърът.
„Разходите по консолидираната фискална програма са 24 млрд., което е 46,9 % от годишните отчети, което формира за първото шестмесечие не дефицит, а излишък в размер на 118,2 млн.”, каза той.
Министърът беше категоричен, че приходната част в бюджета се движи изключително добре.
„Това се дължи отчасти на по-добрата икономическа ситуация в страната и отчасти на по-добрата събираемост”, добави Василев.
Вследствие на това той очаква да бъдат събрани около 2 млрд. лева над заложеното в Закона за бюджета, при прогнозирана тежка COVID криза. Василев обясни и защо при добра приходна част се налага актуализация на бюджета.
„В Закона за бюджета се фиксира както приходната част, така и разходната. Ние даже и да имаме 2 млрд. повече приходи, нямаме право да ги харчим и да ги използваме за различните видове средства, които трябва да бъдат дадени - пенсии, за подкрепа на бизнеса или здравеопазване”, уточни той.
Министърът обясни, че досега за COVID мерки са били заложени общо 1,196 млрд. лева. „318 млн. лв. за пенсии, 300 млн. лв. за мярката 60/40, 112 млн. лева за избори и реално от допълнителните средства, които се изплащат към медиците, няма заложени в бюджета, а в т.нар. буфер”, посочи Василев, но предупреди, че ако този буфер бъде използван напълно, министерствата, които бюджетират на реално наети хора, а не на щатни бройки, ще останат без пари за заплати и за издръжка. Това щяло да засегне особено силно МВР, правосъдното и социалното министерство.
Василев отправи апел към парламента да създаде бюджетна комисия и да започне актуализация на бюджета, за да могат да бъдат посрещнати нуждите на българските граждани.
„Пари за избори ще има. Пари за бизнес - 60/40, няма да има. Парите за здраве ще трябва да бъдат на база активиране на буфера. Може би, ще има възможност да се продължат 50-те лева към пенсиите за септември, за октомври - не е ясно”, обясни Василев, който бе категоричен, че пари има, но не е ясно кога ще се достигнат таваните по разходите.
По повод призива на финансовия министър за актуализацията на бюджета Пламен Данаилов от "Има такъв народ" заяви в парламента, че комисията по бюджет и финанси е една от най-важните. Затова трябва час по-скоро да бъдат приети комисиите и да се започне същинската работа на Народното събрание.
По думите на Данаилов не може да има актуализация на бюджета, без да има приета комисия по бюджет и финанси, без да има избран председател, която да разгледа постъпилите актуализации и да консолидира мнението на всички парламентарни групи.
Задължително е да се създадат тези комисии, без тях реално парламентът почти не може да се каже, че функционира, коментира той.
Той посочи, че ИТН има готовност да представи свой вариант за актуализация и отбеляза, че имат разлики основно в разходната част на бюджета, свързани с пропуски на съществени пера, за които трябва по думите да бъдат отделени средства.
Той даде пример със средствата за болнични на карантинирани лица. По думите му това е коствало на бюджета на Националния осигурителен институт стотици милиони, а такива разходи сега нямало предвидени.
"Или очакваме тежка криза, както говори здравният министър, или не очакваме никаква криза - както са заложените числа в актуализацията на бюджета. Сигурно, най-вероятно в бюджета има други допълнителни средства, но пак ли ще работим с постановления на МС за харчене или ще бъде ясно за какво отиват парите, които се преразпределят", посочи депутатът
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!