П ожар гори и в землищата на селата Горска поляна и Воден в област Ямбол. Над 10 къщи и селскостопански постройки са изгорели, предаде БНТ.

БГНЕС съобщава, че хора, както и добитък се евакуират без помощ от държавата. Пожари обграждат Воден от три страни.

Няма жертви и пострадали хора от пожара край село Воден. Това заяви вътрешният министър Калин Стоянов, който посети засегнатото от огнената стихия село

„Тежка е ситуацията в населеното място, не успяхме вчера да локализираме огнището и днес, с промяната на посоката на вятъра, огънят се обърна и директно навлезе в крайните къщи на селото. Има засегнати постройки, евакуирано е цялото село. Към момента работим с колегите от МО и горските стопанства, изчакваме и тежка техника от мините. Работим и с един хеликоптер, но само с него пожарът не може да бъде потуши. На добросъседски начала очакваме от Одрин, Турция, да излетят два хеликоптера, както и пристигането на противопожарни автомобили и булдозери от тяхна страна с готовност да помогнат“, съобщи министърът на вътрешните работи.

„Пожарът във Воден е локализиран и правим възможното до вечерта да обезопасим селото и всички къщи, за да могат да се върнат хората. Към момента е важно обезопасяването на двете села Шарково и Крайново. За целта очакваме много техника, ще се включат водометните машини, в гасенето ще участва и жандармерията“, допълни министър Стоянов.

В селото няма ток, почти няма интернет, а мобилната връзка е толкова слаба, че местните, повечето от които възрастни и трудно подвижни хора, не могат да се свържат със своите близки в по-големите градове.

Обстановката е сложна, тъй като духа много силен вятър, който разпалва огъня допълнително.

Източник: БГНЕС

В момента пожарът се е насочил към горски масив, но не е засегнал газокомпресорната станция в района.

Местността между двете ямболски села е много труднопроходима.

На място са повече от 20 противопожарни екипа от Ямбол и Бургас.

След 14:30 30 военнослужещи с 6 единици техника от 42-ри механизиран батальон, от състава на 2-ра Тунджанска механизирана бригада – Стара Загора на Сухопътните войски, се включиха в гасенето. Огънят се разраства бързо и военнослужещи от състава на Военновъздушните сили – 21 военнослужещи с 6 единици техника, от военно формирование 26 030 – Безмер подсилват действията по пожарогасене.

Хеликоптерът Ми-17 и екипажът на Военновъздушните сили, гасящ по-рано днес пожара в района на село Отец Паисиево, беше пренасочен, за да оказва помощ за овладяване на природната стихия в област Ямбол, съобщиха още от МО.

След 13.00 ч. още 44 военнослужещи с 2 единици специализирана техника от 61-ва Стрямска механизирана бригада от състава на Сухопътните войски, под ръководството на командира на 3-ти механизиран батальон подполковник Павел Тодоров, подпомогнаха изпратения тази сутрин модул в района на пожара край село Отец Паисиево, община Калояново, област Пловдив.

Модулът за гасене на пожари от 2-ра Тунджанска механизирана бригада продължава да действа в района на пожара край Стара Загора, допълват от МО.

Междувременно на летището в Пловдив вече кацнаха двата хеликоптера, изпратени от Чехия по линия на Механизма за гражданска защита на ЕС. За подпомагане на летателните машини по суша се очаква екип от наземни служители от чешката пожарна служба.

Източник: БГНЕС

*Във видеото: Главчев сформира оперативен щаб за пожарите

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

-Муцка, кое е най-откаченото нещо, което си правила за пари? -Почнах работа.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Песков към руснаците: Не гледайте действията на Тръмп през розови очила

Песков към руснаците: Не гледайте действията на Тръмп през розови очила

Свят Преди 1 минута

Песков отправи предупреждението си на фона на днешната среща в Саудитска Арабия между делегации на САЩ и Украйна

„Изборите в Гренландия: Независимост или ново обвързване със САЩ?

„Изборите в Гренландия: Независимост или ново обвързване със САЩ?

Свят Преди 5 минути

Гласоподавателите са изправени пред „съдбоносен избор“

Далай Лама: Наследникът ми ще се роди извън Китай в свободния свят

Далай Лама: Наследникът ми ще се роди извън Китай в свободния свят

Свят Преди 39 минути

Напрежението между Китай и Тибет се засилва

А1 стартира предварителните поръчки за новите Nothing Phone 3a и 3a Pro

А1 стартира предварителните поръчки за новите Nothing Phone 3a и 3a Pro

Технологии Преди 42 минути

Потребителите могат да заявят своето устройство до 25 март онлайн на сайта на телекома и да се възползвайте от гъвкави възможности за покупка

<p>Русия се застъпи за Джорджеску</p>

Русия се застъпи за Джорджеску, но отрече да има връзка с него

Свят Преди 45 минути

Отхвърлянето на кандидатурата на Джорджеску прави изборите нелегитимни, заяви Кремъл

Джон Гудман се контузи на снимачната площадка на филм с Том Круз

Джон Гудман се контузи на снимачната площадка на филм с Том Круз

Свят Преди 51 минути

Гудман е получил нараняване на бедрото и веднага му е била оказана медицинска помощ

Откриха две тела в двора на частен имот край Петрич

Откриха две тела в двора на частен имот край Петрич

Свят Преди 52 минути

Телата на двамата мъже са транспортирани към София за съдебно-медицинска експертиза

Илон Мъск

X се срина, Илон Мъск обвинява Украйна

Свят Преди 1 час

„Имаше масивна кибератака, за да се опита да свали системата X с IP адреси, произхождащи от района на Украйна“, обясни милиардерът

Как Алцхаймер остави Джийн Хекман сам в последните му дни

Как Алцхаймер остави Джийн Хекман сам в последните му дни

Свят Преди 1 час

„Сърцето ми се къса при мисълта, че е бил сам толкова дълго"

Снимката е архивна: САЩ и Русия се срещнаха в Саудитска Арабия миналия месец

САЩ и Украйна се срещат в Саудитска Арабия след катастрофалните преговори в Белия дом

Свят Преди 1 час

Зеленски, който пристигна в понеделник в Саудитска Арабия, за да се срещне с престолонаследника Мохамед бин Салман, няма да се присъедини към разговорите

Бившият президент на Филипините Родриго Дутерте

Родриго Дутерте – провокативният, но популярен филипински президент

Свят Преди 1 час

Кой е президентът на Филипините с международна заповед за арест

Русия с нови обвинения към Украйна в ключов момент

Русия с нови обвинения към Украйна в ключов момент

Свят Преди 1 час

Руските власти ще заведат гостуващия ръководител на ОССЕ Феридун Синирлиоглу на мястото в Москва, където са били свалени украински дронове

Bri4ka: 90% от хората не знаят какво карат и какво ядат (ВИДЕО)

Bri4ka: 90% от хората не знаят какво карат и какво ядат (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

Филип Лазаров - Bri4ka е първият участник от Звездния отбор, който напусна седми сезон на Hell’s Kitchen

Гласове на ръба: Оспорени избори и борбата за легитимност - Как се стигна дотук

Гласове на ръба: Оспорени избори и борбата за легитимност - Как се стигна дотук

България Преди 1 час

Всичко, което трябва да знаете за казуса и как се стигна дотук

Израел: Поразихме цели в Южна Сирия

Израел: Поразихме цели в Южна Сирия

Свят Преди 2 часа

Израелската армия значително разшири военните си действия на сирийска територия след падането на президента Башар Асад през декември

Южнокорейският певец Wheesung почина на 43-годишна възраст

Южнокорейският певец Wheesung почина на 43-годишна възраст

Свят Преди 2 часа

Властите уточниха, че е минало "значително време" преди тялото му да бъде намерено