Ш офьори на линейки, фелдшери и медицински сестри от цялата страна се събраха на национален протест на паркинга на "Княз Александър Батенберг" с искане за адекватни условия на работното си място. Движението в района беше затруднено.
Протестиращите развяха българския трибагреник и носеха транспаранти, които гласяха "Господа депутати, Спешна помощ е в клинична смърт!", "Не губете фелдшерите! Без нас сте загубени! Оценете ни навреме!".
Медиците от спешната помощ излизат на протест заради ниско заплащане
Председателят на Национален синдикат "Защита" Красимир Митов каза, че
днешният, пореден, протест е един сигнал към управляващите. "По този начин, както са го подкарали, след година, две няма да има спешна помощ в страната. Тя е част от националната сигурност и Тома безхаберие, което те проявят години наред, при положение, че липсват над 2000 души в системата, от работещите над 50% са пенсионери в доста напреднала възраст, млади хора, поради лошите условия на труд, поради ниското заплащане не желаят да идват да работят, и ние се опитваме да сигнализираме властта за пореден път, че България ще остане без спешна медицинска помощ", заяви той и изрази надежда властимащите да чуят техните искания.
Митов добави, че всеки ден има срещи и разговори с политиците. Той е категоричен, че постоянно се дават обещания, но има абсолютно бездействие. "И вчера, и онзи ден, и среща в министерството, миналата седмица стартираха в цялата страна тези протести... За най-голямо съжаление, чуваемост няма", каза още той и посочи, че поради тази причина ще направят и автошествие около Народно събрание, за да бъдат чути.
Председателят на синдиката обясни, че ако ситуацията не се подобри, българите могат да чака с часове, за да им бъде оказана помощ.
"При положение, че сме най-бедната нация, с най-ниска продължителност на живот, с най-голяма заболеваемост, това е абсолютно недопустимо", заяви още Митов и допълни, че е крайно необходимо да бъде извършена някаква реформа в спешната помощ и искат дългосрочна и ясна програма какво ще става с един от стълбовете на националната сигурност в страната.
Малко по-късно депутати от всички парламентарни групи, с изключение на „ГЕРБ-СДС“, разговаряха пред сградата на парламента с протестиращите от синдикат “Защита“.
Искрен Митев от „Продължаваме Промяната“ покани протестиращите на среща за утре и посочи, че на нея ще бъдат поканени представители на всички парламентарни групи. В отговор на въпрос дали е възможно да се отделят от други пера 60 млн. лв.
Митев каза, че това трябва да се реши от всички заинтересовани народни представители. В отговор на въпрос дали е възможно да се намали администрацията Митев каза, че е сигурен, че има места, на които администрацията може да се намали, но е чувал, че има и места, на които трябва да се увеличи. "Не съм сигурен, че е правилно твърдението, че цялата администрация в България може да се намали", допълни той.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов каза пред протестиращите, че ако се намали обема на администрацията с 10%, ще се освободят средства.
Джевдет Чакъров от ДПС посочи, че при разглеждането на бюджета на НЗОК за 2023 г. позицията на Движението е била, че диспропорцията между извънболничната и болничната помощ трябва да бъде променена.
"Призоваваме за много сериозна дискусия за започване на реформа, каза още той и апелира за надпартиен консенсус. Спешната помощ е важен елемент от националната сигурност, но сме притеснени за кадровия потенциал в здравеопазването, допълни Чакъров. По думите му трябва да се извърши стратегически анализ за кадровия потенциал в системата. Всичко, което искате, според нас би могло да се реализира, но трябва да се обсъди и с другите политически сили", допълни Чакъров.
Георги Свиленски от „БСП за България“, придружен от негови съпартийци, каза пред протестиращите, че са солидарни с исканията им и не веднъж са внасяли в Народното събрание предложения за повишаване на доходите, което отново ще направят сега между първо и второ четене на бюджета за 2023 г.
"Мога да гарантирам вашият глас да бъде чут в пленарната зала, да бъде изкрещяно от парламентарната трибуна и дано тези, които са били преди нас от управляващите са ви чули, защото видяхте как днес с едно смазващо единодушие се избират председатели и заместник-председатели, но нямат смелост някой да излезе пред вас и да поеме ангажименти, които трябва да бъда решавани своевременно", обърна се Свиленски към участниците в протеста.
Според него работа на финансовия министър е да посочи откъде може да се вземат 60 млн. лв. за работещите в спешните центрове. По думите му 3% дефицит в бюджета обрича държавата на мизерия. Ние сме казали 4.5%, което няма да наруши евродирективи и евростандарти, а трябва политическа воля, за да се решават проблемите, допълни депутатът.
"Тези, които вътре в залата имат 160 гласа, да решават проблемите, а не да се самоназначават в различни регулатори и постове. Да спрат да взимат заплати от тези регулатори и ще се намерят тези 60 млн. лв.", допълни той.
"Между първо и второ четене на бюджета за 2023 г. ще се опитаме да удовлетворим част от вашите искания", каза пред протестиращите председателят на ПГ на "Има такъв народ" (ИТН) Тошко Йорданов.
По думите му има възможност, ако не 60 млв. лв., то поне някаква част от тях да бъде отделена за повишаване на възнагражденията на работещите в спешната помощ. Има заигравки с ДДС, има и енергийни помощи за бизнеса, които бяха предоставяни по време на ковид пандемията, а пандемията свърши, каза Йорданов в отговор на въпрос откъде могат да се пренасочат тези пари.
„Бюджетът е лошо структуриран, да не кажа некадърно, да не кажа с цел крадене на пари и пренасочване на средства по големи пера към близки фирми на едни, които са в управлението“, допълни той.
След края на протеста участниците в него бяха поканени на среща от „Продължаваме Промяната“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!