Н иколай и Евгения Баневи ще бъдат обвинени в пране на пари в размер над 1 млрд. лв. Това обяви зам.-главният прокурор Иван Гешев по време на брифинг пред Специализирания съд. Парите се намирали в офшорни сметки, контролирали от Баневи извън територията на България. Като е поискано от компетентните власти тези суми да бъдат запорирани.
В престъпната група, ръководена от Николай Банев, е участвала освен Евгения Банева и майка му, както и други неустановени към момента лица. Тя се е разпореждала и вземала пари от касите на някои от дружествата, активен участник е и в прането на пари. Прокуратурата вероятно ще поиска на нея да й бъде наложена мярка "парична гаранция" заради напредналата й възраст. Групата е действала от септември 2005 г. до задържането на лицата тази година.
Николай и Евгения Баневи ще бъдат обвинени още за длъжностно присвояване на пари и вещи, собственост на "Полимери" АД, "Елма" АД, Химически завод "Панайот Волов" АД и "Топлофикация Казанлък" АД в общ размер на 84 682 896 лв. Също и за избягване установяване и плащане на данъчни задължения в размер на 231 052 лв. като управляващи "Полимери" АД, 1 515 235 лв. като управляващи "Партнърс комерс" ЕООД и 2 623 816 лв като управляващи "Елма" АД. Баневи ще бъдат обвинени и за държане на огнестрелни оръжия и боеприпаси.
Днес, с два различни полета, Николай и Евгения Баневи бяха върнати у нас, след като миналия месец бяха арестувани на летището в Ница.
Зам.-главният прокурор Иван Гешев каза още, че е имало в миналото сигнали за заплахи и побой срещу работници от предприятия на Баневи. Имало е и няколко разследвания за данъчни престъпления срещу фамилията, които не са били приключили и някои от тях са присъединени към настоящото дело.
Той обясни, че има данни от свидетели как след приватизирането на "Полимери" от касата е взета голяма сума долари.
Проверки от НАП пък са показали, че при част от дружествата няма извършено престъпление, а неплащане на задължения в големи размери.
На въпрос за зачестилите оплаквания на български обвиняеми за условията на арестите у нас и в чужбина - Баневи, Димитър Желязков, Десислава Иванчева и Биляна Петрова - прокурор Гешев коментира, че по този начин това се превръща в проблем за целия ЕС и допълни, че може да доведе до положителен резултат и да се променят условията в местата за задържане навсякъде.
Очаква се утре прокуратурата да поиска от спецсъда постоянно задържане в ареста за Николай и Евгения Баневи.
В сряда главният прокурор Сотир Цацаров съобщи, че Специализираната прокуратура ще предприеме незабавни действия, ще предяви ново актуализирано обвинение и ще нареди задържане за 72 часа на Николай и Евгения Баневи.
Семейство Баневи беше задържано във френския град Ница в края на октомври след издадена от българските власти европейска заповед за арест. Заповедта е във връзка с разследване на приватизацията на девненския завод "Полимери", укриване на данъци, финансови машинации и сговор за престъпления в чужбина.
На 21 ноември френският апелативен съд в Ница даде съгласието за предаване на съпрузите Баневи на българските власти.
На 26 октомври зам.-главният прокурор Иван Гешев даде разяснения по случая на извънреден брифинг в спецпрокуратурата по повод проверки на адреси и разпити на хора за приватизацията на „Полимери“ АД.
“Двамата са задочно обвинени за длъжностно присвояване, документни измами, данъчни престъпления и пране на пари. Разследването е започнало преди около два месеца.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!