Финландия ще подкрепи намерението на Холандия да наложи вето на присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство по време на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, планиран за 22 септември.
Това каза пръв румънският министър на външните работи Теодор Баконски след среща с финландския и холандския си колеги на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.
От постоянното представителство на Финландия към Европейския съюз
са потвърдили официално информацията
пред БНР.
Финландия е съгласна, че България и Румъния са изпълнили техническите изисквания, свързани с Шенген, но заради недостатъчен напредък срещу корупцията и организираната престъпност ще гласува против присъединяването на двете страни, гласи съобщението.
На този етап от финландска страна не добавят допълнителни аргументи и не поставят срокове или конкретни условия, при които биха променили позицията си, съобщи БНР.
Според европейски източници, цитирани от румънските медии,
мотивите за решението на Финландия са свързани с вътрешната политическа ситуация.
Новото финландско правителство, което встъпи в длъжност през юни 2011 г., има по-силно евроскептичен и антиимигрантски подход, отбелязват още споменатите източници.
Друга причина е и мощното лобиране на Холандия, която обяви преди седмица решението си да наложи вето на влизането на двете страни в Шенген.
Според холандския министър на имиграцият Херд Леерс нито София, нито Букурещ правят достатъчно за борба с корупцията.
Ситуацията в Холандия обаче е подобна на финландската -
управляващата коалиция се крепи на гласове от крайната десница, която е критично настроена към нарастващата емиграция.
Въпреки намеренията на Холандия и Финландия,
премиерът Бойко Борисов
заяви, че е оптимист.
"България е изпълнила 100% критериите, които
Европейският съюз е дал за Шенген. Сто процента. По това няма спор.
Абсолютно подкрепяме полското председателство и решението. Всички в
Европа знаят, че България е изпълнила 100% критериите от Шенген. Всяка
държава има своите вътрешни проблеми. Ако аз бях направил коалиция с
"Атака" официално и националистите бяха във властта, те може би щяха да
поставят своите условия. Вярвам на съвета, вярвам на решенията на и
министрите и че усилията, и всичко, което сме покрили към момента, е
факт".
Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент разпространи позиция, в която
се обявява срещу прилагането на двоен стандарт спрямо България и Румъния
при разширяването на Шенгенското пространство.
В документа се отбелязва, че съществува риск от създаване на две класи европейско гражданство. От групата отбелязват, че европейските експерти вече са установили готовността на България и Румъния за присъединяване към пространството, свободно от граничен контрол, след като страните са изпълнили поставените изисквания в съответното законодателство.
От групата отбелязват, че през юни ЕП прие с голямо мнозинство резолюция в подкрепа на приемането на двете страни в зоната.
Още след изразяването на позицията на Холандия президентът Георги Първанов заяви, че България е изпълнила техническите критерии за членство в Шенген и ще бъде справедливо, ако страната получи членство. Не смятам, че е редно да се смесва с други критерии решаването на този въпрос, каза още президентът.
Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов обясни намеренията на Холандия с вътрешнополитическия проблем на Холандия.
Министърът на външните работи Николай Младенов пък заяви, че ако бъде наложено вето за приемането ни в зоната, България ще преосмисли подкрепата си за реформите в европейското законодателство за Шенген.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!