"Далеч от позицията да изземам роля на прокуратура, съд, да определям кой е виновен, кой не, има си органи, има разделение на властите. Това, за което мога да говоря, са фактите - много договори са сключени в нарушение на Закона за енергетиката".
Това каза служебният министър на енергетиката Росен Христов за повдигнатите обвинения от Софийската градска прокуратура на бившия енергиен министър Александър Николов за умишлена безстопанственост и за това, че не е контролирал бившия директор на "Булгаргаз" Людмил Йоцов.
Николов: В обвинението се казват глупости
Обвинение за безстопанственост е повдигнато и на Йоцов. Заместникът на Александър Николов - Данаил Николов, също е обвинен - за престъпление по служба.
Министър Христов каза, че е дал показания по случая. Каза също, че са предоставили много документация - както министерството, така и "Булгаргаз". Всичко е изпратено на прокуратурата, вярвам, че те са взели предвид всичката информация, посочи Христов.
Николов: Каквото и разследване да има, нямам вина
"Законът за енергетиката е изключително конкретен и много ясно предвижда, че договори за доставка за по-малко от 12 месеца трябва да се извършват изключително на борсата и чрез конкурентни процедури. За по-голямата част от договорите такива не са извършвани, тоест говорим за директно нарушение и това е факт, който може да се провери от всеки", каза Росен Христов.
"Оттам нататък кой каква роля има, кой какви решения е вземал, защо ги е вземал, това решават компетентните органи, добави той. В министерството виждам една системна такава политика, защото по същия начин е направен и меморандумът с Gempcorp, тоест пак без разрешение от Министерски съвет се подписва, без вътрешни съгласувания, както са по процедури. Има един модел на поведение, който със сигурност не е законов и не е оптимален", каза Росен Христов.
Кирил Петков и Слави Трифонов срещу прокуратурата
На въпрос дали всичко това е било идея само на Александър Николов, служебният енергиен министър каза, че
не може да тълкува и да прави предположения.
"Това са много сериозни неща. Говоря само с конкретика, с факти и всякакви спекулации ще нарушат процеса, нека да оставим органите да си свършат работата и обвинените да имат адекватна възможност за защита", каза Христов.
"Медийни атаки, от министерството или от други, не помагат на казуса. Има разделение на властите, нека всеки да си свърши работата", апелира министърът.
Росен Христов каза още, че "Булгаргаз" е наред финансово и компанията в момента работи добре. Финансирахме я с редица траншове за повече от милиард, следим постоянно как се развиват пазарите, паричните потоци, посочи Христов.
"Очакваме в бъдеще с вече по-дългосрочно планиране и дългосрочните договори да стабилизираме паричните потоци, да имаме ясна представа какви средства трябват на компанията и след като се осигурят, тя да работи нормално, да не се налага, както беше в началото на август- септември, екстремни намеса и финансиране", каза Христов.
Той увери, че това вече е отминало и се работи за системни и дългосрочни договори.
Министърът участват във форума "Власт и бизнес заедно за зелена енергия" в София, организиран от сдружение "Соларна Академия България", медия "Стандарт" и M3 Communications Group, Inc.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!