П арламентът продължава с изслушването на енергийния министър.
На въпрос на „Възраждане“, зададен от Ангел Георгиев, доведе ли решението на Министерския съвет до повишаването на цените на природния газ, Росен Христов отговори, че с това решение на практика са спрени доставките на природен газ от „Газпром Експорт“, които по това време са най-евтиният газ, който България закупува по дългосрочен договор, заедно с договора по доставките с Азербайджан.
Христов: Скоро и Украйна ще иска ток от България
По думите му всички последващи доставки са на цена по-висока от тази на „Газпром“.
„Невъзможността да се доставя от „Газпром“ на практика оставя единственият избор на алтернативни доставки, всяка от които е на цена по-висока от тази по договора с „Газпром Експорт“, каза енергийният министър.
На въпрос на БСП, зададен от Драгомир Стойнев, свързан с електроенергията, министър Росен Христов заяви, че според него чисто стратегически и от социална гледна точка би трябвало всички потребители да са еднакво защитени.
„В идеалния вариант за битовите потребители отоплението на газ, парно и електроенергия трябва да бъде приблизително на една цена, така че да не се налага тези битови потребители, които се опитваме да защитим с тези регулирани цени, да инвестират в оборудване, което струва хиляди и да се преминава от един източник на друг“, посочи той.
Христов: Не очаквам поскъпване на газа през зимата
Министър Христов уточни, че преминаването към отопление с електроенергия предизвиква по-интензивна консумация и натоварва електроразпределителната мрежа, така че това също е фактор, който трябва да се избягва.
Ивайло Мирчев от ПГ на „Демократична България“ попита тези посредници, с които се сключиха сделки, тъй като те не са производители на газ, а търговци, възможно ли е в момента да използваме руски газ от „Газпром“.
Депутатът твърди, че на Ревитуса се разтоварва танкер с руски газ, който се казва „Велики Новгород“.
Министър Христов отбеляза, че това, което българската страна иска, е да се гарантира произхода на газа и той да не бъде руски.
„Танкерът, който се разтоварва, може би е руски и мога да ви кажа, че ние не получаваме природен газ от него“, категоричен е той.
Енергийният министър уточни, че преди няколко седмици сме получили втечнен газ, но танкерът е бил от Норвегия.
Доставките на газ до края на годината са обезпечени
По думите му България няма възможност да вземе цял танкер и да го изконсумира в рамките на няколко дни и да го складира.
Относно сделката с получаването на газ от Турция, Христов каза, че ще бъде дадено писмено обяснение за цялостната структура на сделката, като отбеляза, че няма проблеми по нея.
Теменужка Петкова от ПГ на ГЕРБ-СДС каза, че финансовите и имуществени интереси на „Булгаргаз“, съответно на българските потребители и бизнес, са увредени с 200 милиона лева на месец. Тя попита дали министър Христов е уведомил Агенцията за държавна финансова инспекция, за да потърси тя пълна отговорност за ситуацията и ако не е, кога ще стане това.
„Много от компетентните институции вече извършват проверки в различен аспект по действията на „Булгаргаз“ за определения период. Доколкото знам конкретно АДФИ, също мисля, че извърши такава проверка и трябва да проверя дали е приключила и дали има доклад“, отговори той. Такива проверки се извършват и от прокуратурата, и от ГДБОП, и от ДАНС, като министърът обясни, че за много от проверките те са се самосезирали и не се е налагало от енергийното министерство да ги подканват към действие.
Рамадан Аталай каза, че го интересува какви са неустойките по отношение на интерконектора с Гърция. Христов подчерта, че договорът със строителя на интерконектора – „Авакс“, не е приключил. По договор има неустойки във връзка със закъснението, максимумът на които е постигнат. От страна на Министерството на енергетиката се подготвя юридическо становище и се проверява юридическа правна основа дали можем да проявим претенции в пълен размер.
„Към момента комуникацията с „Газпром Експорт“ е прекратена или не съществува от тяхна страна, така че това, което ние правим, е да се държим като добросъвестна страна по договора с необходимата комуникация и позиция, така че да бъдем защитени от всякакви евентуални претенции от тяхна страна, от друга страна да усилим нашата позиция за възможни претенции от нас към тях“, заяви Росен Христов и добави, че вървим с юридическо съпровождение към целия този процес, тъй като сумите са големи и потенциален арбитраж не е желана опция.
Спирането на евтини доставки от „Газпром“ и преминаването към скъпи е предизвикало увеличение на цената, каза още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!