През следващата седмица Европейският парламент ще гласува резолюция, в която ще призове за пълното отваряне на трудовия пазар в ЕС за граждани на Румъния и България от следващата година. Това се посочва в предварителната програма за сесията на парламента.
Дебатът по тази тема е насрочен за понеделник, а гласуването предстои във вторник.
В Европейския парламент в Брюксел днес имаше публично изслушване на тема "Мобилност на работниците в рамките на единния европейски пазар в условия на криза – със или без румънски и български работници", организирано от Илиана Иванова, евродепутат от Групата на ЕНП (ГЕРБ) и румънските и колеги Мариан-Жан Маринеску и Елена Бъсеску.
Форумът беше открит от председателя на Групата на ЕНП в ЕП Жозеф Дол, футболната ни легенда Христо Стоичков (в качеството му на почетен консул на България в Барселона) и от румънския оперен певец Костел Бусуоц .
Трябва да сме сериозни и да разберем, че свободното движение на работници не представлява риск, това е шанс за 500 милиона европейци, подчерта в изказването си Жозеф Дол.
Ние сме членове на ЕС и заслужаваме да сме равни с останалите, заяви Христо Стоичков,
който подкрепя кампанията на Илиана Иванова.
"Ограничава се една от основните европейски ценности и се поставя спирачка пред развитието на човешкия потенциал. Право на всички, на всеки човек е да се труди свободно и да получи шанса си да се развива и да покаже, независимо къде се е родил.
Аз съм отличен пример за това, което постигнах като човек, независимо от произхода и националността си.
Не случайно Хартата на основните права в Европейския съюз гласи, че всеки гражданин на Европейския съюз има свободата да търси работа, да работи и да престоява във всички държави членки на ЕС", каза Стоичков.
В изслушването участваха българският министър на труда и социалната политика Тотю Младенов, румънският социален министър Сулфина Барбу, евродепутати, представители на ЕК и бизнеса, учени и експерти.
В изказването си министър Тотю Младенов представи аргументи, че българските работници биха допринесли за развитието на икономиката в ЕС. Той изтъкна, че работниците ни по никакъв начин не застрашават чуждите пазари и отбеляза, че не е отчетен повишен интерес от страна на българите за работа в чужбина и освен това българите и румънците заемат работа в сектори, за които липсва местна работна ръка.
Младенов подчерта, че е недопустимо да се привличат работници от трети страни преди да е използван максимално потенциала на страните-членки на ЕС.
В момента десет държави-членки на ЕС все още прилагат ограничения за български и румънски работници: Австрия, Белгия, Германия, Италия, Люксембург, Малта, Холандия, Франция, Великобритания и Ирландия.
България и Румъния подлежат на ограничения за пълен достъп до трудовия пазар на ЕС до края на настоящата година. Очаква се тези ограничения да отпаднат от 1 януари догодина, освен ако дадена страна не пожелае чрез ЕК да удължи този срок.
Ограниченията могат да останат в сила най-късно до 1 януари 2014 година. Засега Холандия вече заяви, че ще се възползва от възможността за налагане на максималния срок на забраната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!