О бмислят се два варианта за решаване на проблема с рецептите, изписвани от Спешната помощ – хартиена рецепта или електронен подпис за екипите.
Това каза министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков по време на заседание на парламентарната комисия по здравеопазване.
Хинков: Ако се върнат хартиени рецепти, електронните никога няма да бъдат въведени отново
"Единият вариант е да преработим наредбата и да разрешим само спешните екипи да могат да изписват хартиени рецепти, а другият вариант е всички спешни екипи да бъдат снабдени с електронен подпис", посочи министър Хинков.
По думите му това се налага, тъй като при домашни посещения не всички спешни екипи могат да изпишат електронна рецепта. Според него промяната ще изисква месец.
БЛС бие тревога: Хаосът с електронните рецепти продължава
"Може да се използват съкратени срокове, в които да се направят промените в наредбата и те могат да са факт в рамките на един ден или на една седмица", каза проф. Костадин Ангелов, който е председател на комисията.
Здравното министерство: Няма недостиг на антибиотици, хартиената рецепта няма да се връща
На изслушването са министърът на здравеопазването, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата и изпълнителният директор на „Информационно обслужване“ АД заради възникнали проблеми при въвеждането на електронни рецепти за антибиотици и за медикаменти за лечение на захарен диабет.
В залата присъства и управителят на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов, ръководствата на съсловните организации на лекарите, на фармацевтите и на професионалистите по здравни грижи, омбудсманът, представители на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти, представители на пациентски организации.
По време на заседанието председателят на парламентарната комисия по здравеопазването проф. Костадин Ангелов отбеляза, че в България не се знае какво е количеството във всеки един момент на наличните лекарства.
"Можем да разберем какво е количеството на лекарствата, ако питаме притежателя на разрешението за употреба или търговеца на едро, но те могат да не ни отговорят, ако преценят, че това е търговска тайна", допълни той.
Проф. Ангелов припомни, че Специализираната електронна система за проследяване и анализ (СЕСПА) на лекарствените продукти бе разработена, за да проследява и контролира наличието на лекарства в страната. След извършен одит, от „Информационно обслужване“ АД изпращат писмо на министъра на здравеопазването, с което посочват, че формулата, с която работи СЕСПА и се отчита нивото на задоволеност на пазара, е грешна.
"Има и притеснителни констатации, направени от „Информационно обслужване“ АД, свързани с това, че системата работи с нелицензиран софтуер. Посочва се още, че СЕСПА е направена така, че позволява да се променят данни шест месеца назад", допълни проф. Ангелов.
По думите му от март 2022 г. досега нищо не е направено за решаване на констатациите за СЕСПА.
В България има Закон за електронното управление, има и постановление, което казва, че „Информационно обслужване“ АД трябва да обслужва Министерството на здравеопазването и Изпълнителната агенция по лекарствата, каза още проф. Ангелов и попита защо не е възложено на „Информационно обслужване“ да разработи СЕСПА. По думите му СЕСПА е разработена от един човек, сключил граждански договори с ИАЛ и Министерството на здравеопазването (МЗ). "Има ли в България търговци на едро, които купуват и продават лекарства без да подават информация към СЕСПА, въпреки че законът ги задължава", попита още проф. Ангелов.
"Осъзнавам, че заради интересите, които се опитваме да регулираме, със сигурност атаките тепърва предстоят", каза още проф. Ангелов.
"Въпросът е има ли воля МЗ да се справи с този проблем и има ли воля, или да изгради наново СЕСПА, или много бързо да намерим консенсусния вариант от законов текст, с който да регулираме пазара така, че да знаем с какво разполагаме в страната", добави проф. Ангелов.
Омбудсманът Диана Ковачева посочи, че получава жалби от пациенти, от лекари и от лекари по дентална медицина, в които се посочва, че въведената система за изписване на е-рецепти за антибиотици и за лечение на диабет не работи достатъчно добре. По думите на Ковачева страната не е готова да въведе електронните рецепти за двете групи медикаменти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!