Срещу България през януари тази година е започнала наказателна процедура от Европейсата комисия. Това каза зам.-министърът на правосъдиетопред Деница Вълкова, пред БНР във връзка с нарушенията в Агенцията по вписванията.
Във връзка със събраната информация от ЕК за неосигурена техническа възможност за вписване на търговски европейски дружества, сме в досъдебна фаза. България има наказателна процедура заради блокираните вписвания на европейски търговски дружества. Основание за такава процедура е
неразработването на софтуера на Агенцията по вписванията,
коментира Вълкова. "Провела съм лични срещи с фирмата, спечелила обществената поръчка за софтуера. Подредили сме по друг начин приоритетите. Фирмата изпълнител по договора е СИЕНСИС, акционерно дружество с ръководител Николай Медаров", обясни тя.
На въпрос дали този човек е съпругът на председателя на ЦИК Красимира Медарова, Вълкова отговори, че няма информация дали този човек е съпруг на председателя на ЦИК.
Поръчката за софтуера е стартирала далеч преди подписване на договора - още на 12 март 2010 г. Агенцията по вписванията е обявила обществената поръчка. Процедурата е била прекратена с решение на Агенцията по вписванията на 24 юни 2010 г. поради липса на средства в бюджетната сметка на Агенцията по вписванията.
Ръководството е следвало да поиска да бъде актуализирана сметката за софтуера. Прогнозната стойност на поръчката е около 400 хил. лева без ДДС. Впоследствие са били набавени въпросните средства и през април 2011 г. е проведена отново процедура за възлагане на обществена поръчка.
Договорът с фирма СИЕНСИС е сключен през ноември 2011 г. Агенцията по вписванията е следвало писмено да определи приоритетите на изпълнителя.
"Правосъдното министерство се наложи да подреди отново приоритетите, така че да се осигури възможност на европейските дружества да се вписват и да поискаме тази наказателна процедура да бъде прекратена. Възложили сме писмено нови приоритети по обществената поръчка. Изработването на софтуер е свързано с няколко етапа по изграждане, за да може да се ползва след това. При положени максимални усилия имаме тяхното уверение, че
до 15 март всички европейски дружества по регламент и по закон ще могат да подават заявления.
Ако изхождаме от момента, в който нашата страна е хармонизирала законодателството, Законът за търговския регистър дава възможност да се вписват дружества от 1 януари 2008 г. Глобата за България може да е в размер около 800 хил. евро. ако не успеем да придвижим процедурите", подчерта Вълкова.
"Правим всичко възможно, за да преодолеем този проблем и да убедим ЕК, че липсата на финансови средства е била причината за такова забавяне. Инспекторатът в МП проведе задълбочена проверка на дейността на Агенцията по вписванията и установи, че в рамките на срока е имало период от време, за който не можем да посочим сериозни аргументи, които ни извиняват. Но за по-голямата част от периода наистина е имало
непреодолими пречки, включително и финансови",
отбеляза Вълкова. За бонусите на бившия директор на Агенцията по вписванията Виолета Николова, Деница Вълкова каза, че се присъединява към мнението на Инспектората на МП, че това е недопустимо.
"Не е допустимо и почтено един висш ръководен кадър сам да определя ефективността на труда си. Максималният размер на допълнителното материално стимулиране може да става само с писмено съгласуване с министъра на правосъдието. Но не е имало такова съгласуване с министъра на правосъдието", потвърди Вълкова.
От 20 февруари Агенцията по вписвания има нов директор - Юлиян Митев. До назначаването му се стигна, след като досегашният председател на агенцията Виолета Николова беше отстранена от поста.
Николова пое поста като ръководител на Агенцията по вписванията през октомври 2010 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!