В чера Фондът за гарантиране на влоговете в банките публикува коригиран списък на депозитите на политическите партии в изпадналата в несъстоятелност КТБ. Разминаванията с първоначално публикуваната информация са толкова големи, че повдигат въпроса за достоверността на данните по принцип.
Например синдиците в КТБ са сгрешили и отчели 6 пъти повече пари, депозирани от Глас народен.
„Интересно е да замръкнеш разбирайки, че си много по-богат отколкото си си представял. Истината е, че през май Глас народен отвори сметка, по която е преведена субсидията на партията в размер на 120 000 лева. Месец по-късно банката фалира и в края на годината си взехме тези пари – те са защитени от закона”, коментира пред Нова, Венци Мицов от партията.
По принцип влогът в КТБ не би трябвало да се разглежда като морално или законово укорим, тъй като банката предлагаше много по-високи лихвени нива с 3-4 процентни пункта над тези на конкурентите, в продължение на години. Депозити в нея имаха както хора от властта, така и множество пенсионери и съвсем обикновени българи, потърсили по-добра доходност за спестяванията си.
Изнасянето на информацията за фалиралата банка обаче създава несигурност и недоверие в обществото, тъй като бяха публикувани множество доклади, а разминаванията в последния за депозитите на политическите партии и предходния такъв, са огромни.
В първия списък БСП-Областен съвет Варна има влог от 1 064 964 лв., а в коригирания сумата е едва 85 111 лв.
Депозитът на Обединен блок на труда в КТБ е 1 милион лв. според първоначално публикувната информация, а след корекциите е едва 9 929 лева.
При Глас народен нещата стоят по подобен начин. Първоначално отчетените два влога за съответно 44 376 лв. и 840 000 лв. са променени до 120 000 лв. и 146 037 лв.
Оказва се, че ДСБ е държала два влога от 1 064 965 лв. и от 1 367 794 лв., при вписани в първия доклад три, за 9 929 лв., 120 000 лв. и 146 000 лв.
НДСВ е вписана първоначално с един депозит от 1 367 794 лв. В коригирания доклад сумата вече е значително по-голяма, разпределена в три влога, съответно от 4 045 лв., 1 000 000 лв. и 1 332 964 лв.
В ревизираните данни депозитът на СДС е намален от 85 112 лв. на 50 лв. А този на Движение за национално възраждане Оборище е увеличен от 50 лв. на два влога, от съответно 44 377 лв. и 840 000 лв.
Списъкът е публикуван съгласно чл. 62, ал. 12, т. 5 от Закона за кредитните институции. В него е записано, че в 6-месечен срок от вписване в търговския регистър на решението по чл. 13 от Закона за банковата несъстоятелност синдикът по несъстоятелността оповестява размера на влоговете и кредитите на политическите партии във фалиралата банка.
Някои от разминаванията в първоначално публикувания и коригирания списък може да се дължат на печатни грешки. Например, първо е записано, че НДСВ е взела два кредита от по 100 хил. лв. от КТБ. След корекцията същите суми са записани като заеми на ДСБ. Има и други подобни поправки, но със съвпадащи по размер депозити. Броят на отчетните в коригирания списък влогове обаче е с два повече, така че не става въпрос само за печатни грешки.
Списъците разтревожиха и магистратите, които вече са притеснени от критичният към съдебната система доклад на Европейската комисия. Документът беше публикуван в края на януари и съдържаше сериозни критики към борбата с корупцията в България.
Днес председателят на Етичната комисия към Висшия съдебен съвет, Ясен Тодоров, съобщи, че ще бъде извършена проверка на магистратите, които имат влогове в КТБ, предаде БТА.
Тодоров посочи, че в комисията е образувана преписка, след като е излязла информацията със списъците в медиите. Той добави, че тепърва трябва да прецени как ще процедира, но най-вероятно ще изиска от синдиците оригинала на този списък и информация от Сметната палата за несъответствия с декларациите на посочените в списъка магистрати.
Тодоров коментира, че освен магистратите има много други вложители, някои от които са участвали в изпълнителната власт и според него тезата, че масовите вложители в КТБ са съдии, прокурори и следователи е внушение.
Първият доклад може да видите тук, а коригираните данни са публикувани тук.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!