„Сега има пътека за корумпирани данъчни, тъй като няма правила”. Това заяви в студиото на „Здравей, България” по Нова телевизия финансовият министър Владислав Горанов.
„Вие и аз като физическо лице сме длъжни да платим ДДС, натрупан по определена стока по веригата. И когато влезем в един магазин, каквото и да купим, ние плащаме 20% върху него. Не така стои въпросът за лицата, регистрирани по ДДС. За тях е дадена възможност, ако купуват активи, които ще използват за бъдещо производство за създаване на нова добавена стойност, те да използват вече платения от тях ДДС. Къде се нарушават правилата? Когато закупиш автомобил, къща, яхта, върху които не използваш за икономическата ти дейност, а за лични цели, на практика ощетяваш фиска. Ти крадеш ДДС и нарушаваш справедливостта на останалите физически лица, които нямат възможност да се ползват от тази система за приспадане и възстановяване на ДДС”, поясни той.
„Ако направите една справка за закупените нови автомобили, ще установите, че на физически лица са регистрирани от 2% до 5%. Всичко друго е купено за фирмени цели. Това е едно огромно ощетяване на бюджета с ДДС”, посочи Горанов.
„Системата за Данък добавена стойност не се променя. В закона се вкарват правилата, които определят данъчното събитие и данъчната основа. Така ако някой иска да ползва недвижими имоти и други недвижими имоти не само за икономическите си цели, то той е длъжен да плати данък”, добави финансовият министър.
Той изчисли, че десетки, стотици милиони се източват от системата на ДДС и през това некоректно ползване на активи.
„Тук можем да говорим за над 100 млн. лв. само от затягане на режима на системата на ДДС като говорим само от мерките за лично ползване на фирмени вещи”.
Горанов също така подчерта, че „приходи от данък „вредни храни” не са планирани. Хората няма да сменят потребителските си навици. Другата цел на закона няма да бъде постигната. Ще се върви към „контрабанда” на внос от Гърция и от Румъния на стоки, които там не са обложени с такъв данък и е много вероятно да не бъде постигната целта да бъде намалена консумацията на вредни храни”.
Ето защо финансовият министър има сериозни резерви към законопроекта и смята, че няма да се стигне до законодателно решение за данък „вредни храни”.
По думите на финансовия министър работата по разследването дали има картел при горивата не е приключила.
„Прави впечатление, че ценовите равнища на територията на цялата страна в няколкото хиляди обекта, в които се извършва продажба на дребно на горива, са много близки”.
Горанов подчерта, че „ако се декомпозира акциза и ДДС от крайната цена на горивата, и цената на бензиностанцията, и цената, на която се купуват и внасят горивата, излиза една разлика, която на нас ни се струва съпоставимо висока. Дали сме прави или не, обикновено пазарът ги решава тези отношения. В случая вероятно, като се има предвид натрупаното недоверие към него, може би трябва да продължим да гледаме с подозрение дали няма някакво изкривяване на пазара по отношение на горивата. И за мисля, че в това отношение КЗК ще си свърши работата”.
„Когато финансовият министър стане харесван, значи не си върши работата добре”, заключи Владислав Горанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!