М инистерството на финансите оттегля промените в Кодекса за социално осигуряване, свързани с фазата на изплащане на втората пенсия.
Това съобщи министърът на финансите Владислав Горанов на брифинг.
Вчера стана ясно, че новите текстове, които дават възможност на осигурените да прехвърлят партидите си от частен пенсионен фонд в държавното осигуряване, отиват в Конституционния съд. Застрахователи предупредиха за опасността наследниците на осигурените да бъдат лишени от натрупаните по сметките им пари - във видеото горе.
Още когато идеята бе обявена, от Реформаторския блок заявиха, че това е най-голямата кражба в държавата след КТБ. Заговори се и за национализация.
На сайта на Министерството на финансите бяха качени за обществено обсъждане промени в Кодекса за социално осигуряване, според които в Универсалните пенсионни фондове се създава общ пул, при които правото на собственост върху натрупаната в индивидуалната партида сума се заменя с правото на получаване на съответния вид пенсия. С промените се въвежда и наследяване по общия ред на Закона за наследството за средствата по партидата на починало осигурено лице.
Горанов обясни, че ще остави дебата за втората пенсия
да се води от експертите от Министерството на труда и социалната политика. Според промените осигурените лица могат да изберат институцията, която ще изплаща пожизнената им пенсия, съответно срочната пенсия с гарантиран размер на всяко пенсионноосигурително дружество. То, съгласно обхвата на притежаваната лицензия, може да извършва дейност и във фазата на изплащане.
„С този опит да се създават страхове в българските граждани
(когато се говори за национализация - бел. ред.) и да се коментира повратно темата с това дали е защитена частната собственост, ни кара да мислим, че зад тези мотиви се крие някаква друга цел на противниците на изменение в закона”, заяви Горанов.
По думите му големият проблем, който не се изрича на глас е, че всъщност първият и вторият пенсионен стълб се конкурират.
„Те се конкурират, защото пенсиите от вторият стълб не се явяват надграждащи на пенсиите от първия стълб. В 28% те се заместват. На всеки български гражданин роден след 1960 година, който е избрал да се осигурява в ДОО и за допълнителна пенсия от УПФ при равни други условия, пенсията му от ДОО ще бъде намалена с 28%. Те трябва да бъдат заместени, допълнени и надградени от капиталовия модел”, каза той.
Министърът на финансите обясни, че е предложил промените,
за да не могат определени лица да изтеглят наведнъж пълния размер на вторите си пенсии
от УПФ и да останат отново на гърба на държавата.
Министерството на финансите ще предложи все пак промени в КСО,
които обаче касаят самите Пенсионно осигурителните дружества (ПОД).
Сред тях са изискването ПОД да имат гарантиран капитал от 7 400 000 лева, а дружествата, които ще управляват срочни пенсии с променлив характер и ще управляват осигурителни вноски, трябва да имат капитал от 5 000 000 лева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!