М инистърът на финансите Владислав Горанов заяви от парламентарната трибуна след окончателното гласуване на Закона за бюджета за 2019 г.: „Законът за бюджета представлява една прогноза, която за следващата година е добра“.
„Аз съм оптимист, че бюджетът ще може да бъде изпълнен,
защото нашето общество през следващата година ще бъде по-успешно и по-богато. Колегите имаха различна визия как да се разпределят разходите, но това е отношението на изпълнителната власт – чрез Конституцията тя има запазения периметър да определи чрез разходите на бюджета своето виждане за политика“, подчерта Горанов, цитиран от БГНЕС.
Той благодари на депутатите от опозицията за дебата по предвидените през следващата година политики.
Депутатите приключиха работа по бюджетите на НЗОК, ДОО и централен бюджет точно в 19.25 ч. тази вечер след тридневни дебати и разисквания.
Приходи и разходи
С подкрепата на 100 народни представители, 66 гласували „против“ и един „въздържал се“ парламентът най-напред гласува финансовата рамка на бюджета за догодина. Разчетите на управляващите показват, че приходите в бюджета ще бъдат в размер 25,6 млрд. лв., а 23,1 млрд. от тях ще бъдат от данъци. От данъчните приходи най-голям дял заема данъка върху добавената стойност (ДДС), възлизащ на 10,8 млрд. лв. Приходите, предвидени от акцизи са в размер на 5,3 млрд. лв.
Утвърдената от депутатите финансова рамка предвижда разходи в размер на 13,3 млрд. лв. Най-много средства от хазната ще бъдат изразходвани за заплати – 5,1 млрд. лв. 80 млн. лв. институциите ще имат на разположение за предотвратяване и преодоляване на последиците от бедствия. Общините ще могат да разчитат на трансфери в размер на 3,7 млрд. лв. През следващата година страната ни ще внесе в общия бюджет на Европейския съюз почти 1,3 млрд. лв.
Депутатите утвърдиха още бюджетите на Съдебната власт, Народното събрание, Сметната палата, Администрацията на президента, Омбудсмана, Министерски съвет, както и отделните министерства.
Парламентът реши, че НСО вече няма да вози омбудсмана на републиката.
НС реши: Омбудсманът остава без транспорт от НСО
Пари за култура
Към настоящия момент страната ни отделя 0,5% от Брутния вътрешен продукт, за да финансира различни културни политики, но от опозицията настояха този процент да нарасне. „Културата е изтърсачето на този бюджет“, заяви по време на дебатите депутатът от БСП Александър Симов. На тези упреци отговори Диана Саватева от ГЕРБ. „Колкото и да се даде за култура, винаги ще се иска повече. Трябва да сме реалисти и да знаем с какво разполагаме“, аргументира се тя от трибуната.
Бюджетът на социалното министерство е с допълни средства за хората с увреждания
Депутатите гласуваха бюджета на Министерството на труда и социалната политика с включени 150 млн. лева за хората с увреждания, за които ангажимент пое лично премиерът Борисов. Средствата трябва да осигурят доброто изпълнение на законопроектите за хората с увреждания и за личната помощ, чийто окончателен вариант предстои да бъде одобрен на второ четене.
Повече пари за отбрана
Разходите за отбрана се увеличават за втора поредна година. Наред със средствата за персонал нарастват и тези за издръжка и капиталови разходи, а с осигуряването на средства за инвестиционните проекти се гарантира развитието на модернизацията на Въоръжените сили.
Бюджетът на ЦИК се превърна в спор за машинното гласуване.
БСП поиска 50 млн. лв. за машинно гласуване
БСП поиска повече пари за обществените медии като мярка срещу фалшивите новини
Парламентът гласува бюджетите на обществените медии за 2019 г., но темата предизвика дискусия в пленарна зала заради предложението на левицата БНТ и БНР да разполагат с по 5 млн. лева повече от догодина. По време на дебатите депутатът Александър Симов аргументира предложението с необходимостта от борба с фалшивите новини. Тема, ставаща все по популярна напоследък. Според БСП с добре финансирани обществени медии опасността от фалшиви новини ще бъде намалена.
„Обществените медии трябва да получават повече финансиране, но след реформи, а борбата с фалшивите новини не бива да се води чрез Закона за бюджета“, възразиха управляващите. В крайна сметка предложението на левицата беше отхвърлено, БНР и БНТ ще разполагат съответно с 44,2 млн. и 67,7 млн. лева.
Над 3,2 млрд. лв. получават общините
Общата субсидия за делегираните от държавата дейности ще бъде в размер на над 3,2 млрд. лева. Трансферът за зимно поддържане и снегопочистване възлиза на над 38 млн. лв., а за капиталови разходи – 179 млн. лв.
Запазва се размерът на партийните субсидии
Годишният размер на държавната субсидия за един получен действителен глас остава 11 лв. и през 2019 г. С 97 гласа „за“, 46 – „против“ и 3 „въздържал се“ решението бе гласувано вкупом с няколко други текстове от закона и без никакъв дебат в пленарна зала. Предложението на управляващите за запазване на размера на субсидията не срещна възражение от страна на опозицията.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!