„Обикновените хора се притесняват от трансформацията от лев към евро именно по причина, че тези, които в момента развяват знамената, направиха така, че преди да има валутен борд, левът рязко се обезцени. Именно поради тази причина и страховете, с които се манипулират българските граждани си струва да продължи дебатът за еврото”, коментира финансовият министър Владислав Горанов в интервю за „Карай направо” с Диана Найденова, което от днес отново е в ефира на NOVA.
Според него няма причина за притеснение и България ще влезе в еврозоната с този курс на еврото.
От ЕК: Малко вероятно е да има друг валутен курс за лева
В петък премиерът Бойко Борисов съобщи, че българската кандидатура за чакалнята за еврозоната ще бъде разглеждана през юли, а не през април, както се очакваше. За решението е необходимо да има широка обществена подкрепа, затова правителството забавя темпото, обясни Борисов пред журналисти в Брюксел.
Борисов: Просто малко забавяме темпото за еврото
Горанов отговори на критиките на опозицията и на президента, че българите са най-бедните.„Ако погледнем числата, държавата се развива изключително успешно. Доходите растат с двуцифрени размери, средните доходи вече надхвърлят 1300 лева. Когато стартира този мандат, средната заплата беше около 880 лева. Има много показатели, които опровергават тезата, че държавата е в криза и институциите не работят”, каза той.
Като българите са против еврото, защо сменят левовете
„Проблемът на президента е, че от първите дни откакто стъпи в длъжност, се наложи да поеме изпълнителната власт. Той не можа да остане само в рамките на президентската институция както е по Конституция”, смята Горанов. Той коментира, че президентът няма право да сваля доверие от правителството, това право има парламентът.
По повод призива на Румен Радев прокуратурата да се „огледа за повсеместната корупция в изпълнителната власт”, Горанов каза: „Ако има някакви конкретни данни и доказателства, негово задължение като гражданин, освен че е държавен глава, е да подаде тези сигнали в прокуратурата. Гледам заявките на главния прокурор Гешев, че недосегаеми няма. Това е лесен казус за решаване”.
Що се отнася до скандалите в хазарта, Горанов отхвърли обвиненията, че законът е позволявал операторите да не плащат необходимата такса. „Законът е прилаган грешно през цялото време в съглашателство между Комисията и съответните хазартни оператори. Те са декларирали каквото им се е искало, а Комисията е приемала каквото те са декларирали”, заяви той. „Редовно сме виждали отчетите по начина, по който са декларирани”, каза Горанов и отрече да е знаел за нарушаването на закона. Той допълни, че вече се претендират около 700 млн. лева с лихвите. Това са актовете, издадени от Комисията по хазарта.
„Не съм търкал билетчета на късмета. Наблюдавал съм много хора и съм ги съжалявал как зареждат гориво за 10 лева, а купуват билетчета за 30 лева. Може би затова се обединихме около предложението на г-н Симеонов да се опитаме да се ограничи достъпа до това”, заяви Горанов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!