К омисията по бюджет и финанси подкрепи на първо четене предложението на управляващите за намаляване до 9% на ставката на данък добавена стойност (ДДС) за хотелиерските и ресторантьорските услуги.
ГЕРБ и „Обединени патриоти” се обединиха около идеята като мярка срещу негативните икономически последици от разпространението на коронавируса и извънредното положение, а предложението предстои утре да влезе за обсъждане в пленарна зала, въпреки възраженията на финансовия министър Владислав Горанов.
Освен за хотелиерските и ресторантьорските услуги, бюджетната комисия прие до 9-процента да бъде намалена и ставка за ДДС на книгите, включително електронните.
Същевременно финансовото министерство предупреди, че ще се наложи вдигане на данъци, ако ДДС ставката за определени сектори падне от 20 на 9 на сто.
В позиция, внесена в парламента, финансовият министър Владислав Горанов посочва, че корпоративният данък може да скочи до 17-18 % или ДДС за другите стоки и услуги да се вдигне до 24 на сто.
Йордан Цонев: При намаляване на ДДС цените няма да паднат
Загубата за хазната от намаляването на ДДС за всички предложени стоки и услуги ще бъде 1,8 млрд лв.
В тази сметка влиза понижение на данъка до 9 на сто не само за ресторантьорите и книгоиздателите, както предлагат депутати от ГЕРБ и „Обединени патриоти”, а и за всички сектори, предложени от опозицията - например за стоките за деца до 3 г., което е искане на ДПС и за лекарствата от списъка на НЗОК – поискано от БСП, също така са включени и услугите на залите за фитнес.
Борисов: Който не е съгласен - дава си оставката
Най-големи загуби за бюджета – 1,5 млрд. лв., би донесло намаляването на ДДС за лекарствата, следвано от понижение на ставката за хотелите и ресторантите, което ще ощети хазната със 150 млн. лв.
Председателят на Комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова не присъства на днешното заседание. Стоянова също се противопоставя на промени в режима на ДДС.
Депутатът от ДПС Йордан Цонев коментира, че не се е провел истински дебат за промяна в данъчната система.
„Не винаги 2 и 2 в данъчното производство е 4”, заяви зам.-председател на Комисията по бюджет и финанси Йордан Цонев за позицията на финансовото министерство.
ДПС предлага: 9% ДДС за стоки за деца до 3 години
„При нашата данъчна система, където косвените данъци пълнят фиска, при тези ниски данъци, това има основание. Всичко е въпрос на внимателна преценка. Аз помня, че когато въвеждахме 10-процентния данък – корпоративния и плоския за хората, имаше страшни вопли от колегите, които се занимават с изчисляване. Това щяло да срине фиска и т.н. Първата година, след като го въведохме, приходите от двата данъка се вдигнаха 3 пъти. Не с 30%, а 3 пъти. Не казвам, че тук ще стане същото, а че трябва да сме внимателни в процентите”, отбеляза Цонев.
Според него промяната в данъчната система е трябвало да стане след много по-дълъг и обмислен дебат межди експертите в парламента, както и извън него.
„Едва тогава да се пристъпи към диференцирано ДДС, ако има необходимост, без да се променят преките данъци. Такъв дебат не се състоя. Може би имаше нужда от излизане от остарялото схващане, че ДДС трябва да е с единна ставка. Според мен кризата ускори тези процеси”, смята Цонев.
Той допълни още, че критичността на финансовия министър Владислав Горанов към идеята за по-ниско ДДС за някои стоки и услуги е съвсем обоснована, защото ролята му е да гарантира приходите в бюджета.
По-ниско ДДС за заведенията може да влезе в сила от 1 юни
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов пък се оплака, че правната комисия в парламента е отхвърлила предложението на „Обединени патриоти” за диференцирано ДДС за някои услуги.
Симеонов също така бе възмутен, че не е било одобрено и предоставянето на туристически ваучери за хората, борещи на първа линия срещу разпространението на коронавируса.
Валери Симеонов: Свалянето на ДДС-то за заведенията е само временна мярка
„Шокираща за мен е променената позиция на ГЕРБ по отношение на ваучерите. Те изцяло са отхвърлили нашето предложение, въпреки че беше съгласувано на политически съвет с Бойко Борисов и на коалиционен съвет в парламента. Сега се предлага един текст от ГЕРБ, който обслужва само държавните служители, да отидат в държавни бази. Те и сега имат това право. Медицинските работници да отидат в базите за почивка на Министерство на здравеопазването. Тези от вътрешното министерство – в базите на МВР. Този закон е безсмислен, абсурден, те и сега го имат това право”, коментира Симеонов. „Как може да се договаряме, аз излизам след заседанието на политическия съвет и обявявам, че ще има ваучери, а цялото това нещо се трансформира и изопачава в един вариант, който не работи?”
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!