О т големите нехранителни магазини, с площ над 300 квадратни метра, се готвят за протест. Причината е, че могат да работят само отвън и смятат, че това води до нарушаване на мерките срещу COVID-19, а не обратното.
Именно отвън се стигало до струпване на клиенти, докато широките пространства вътре стоят празни. Затова от бранша искат незабавно да им бъде разрешено отново да започнат да работят нормално.
Продажбата на техника в един от големите магазини в София става навън, под навес. Клиентите минават през истинско приключение, докато купят това, за което са отишли.
"Ситуацията е изключително трудна. Посрещаме ги на входа, съдействаме с консултация, когато имат нужда от такава, изваждаме уредите, които искат да закупят, те ги разглеждат, избират, плащат навън в брой или с пос терминал, след което взимат уредите", обяснява пред NOVA Хермина Хачикян, мениджър "Продажби" в голям магазин за техника.
През това време магазинът е празен. От бранша обмислят протестни действия заради начина, по който трябва да работят.
"Разполагаме с всички ресурси, които са необходими, за да осигурим дистанция в търговските зали - и дезинфектанти, и всичко необходимо", заявява Хермина Хачикян.
"Исканията ни са незабавно да бъдат преразгледани мерките и да ни бъде дадена възможност да работим. В противен случай имаме готовност и бихме предприели дори и протести", добавя тя.
Ресторантите и заведенията също имат право да работят на открито. В студените дни обаче няма никакви клиенти. Така не правят и обороти. И от този бранш настояват за преосмисляне на мерките и да обслужват клиенти и вътре.
По-рано днес в отворено писмо, адресирано до правителството и Оперативния щаб, големи магазини за техника, мебели, строителни материали и спортни стоки заявиха,
че именно в големите търговски обекти противоепидемичните мерки се спазвали по-ефективно.
При пренасочването на клиентите към по-малки обекти често се наблюдавало струпване на хора.
"Това наблюдаваме при много от отворените към момента търговски обекти и локации, където, независимо от площта, не се наблюдава спазване на дистанция и контрол върху броя на допусканите клиенти", се казва в писмото. Големите търговци настояват за равнопоставеност.
"В настоящата ситуация някои са облагодетелствани за сметка на други на принципа на своята търговска площ. В тази връзка възниква и въпросът как беше изчислено, че магазин с площ 300 кв. м може да работи и е безопасен, а магазин с площ 301 кв. м трябва да бъде затворен и е опасен за разпространението на вируса", се пита още в писмото.
"В момента за снабдяване с нехранителни стоки, клиентите се насочват към други търговски обекти, които успешно продават същия асортимент. Това води, освен до струпване на хора, но и до нелоялна конкуренция - за тях има допълнителни приходи от продажба на продукти от нашата номенклатура, за сметка на нашата невъзможност да продължим дейността си. Отбелязваме, че ние, големите търговци на нехранителни стоки, сме компании, които плащат данъците си в България, работят изцяло "на светло" и осигуряват служителите си върху пълните им възнаграждения. Ние осигуряваме хиляди работни места и имаме немалък принос за запазване на икономическата стабилност в страната, поради което считаме, че наложената забрана следва да бъде незабавно преустановена или най-малко съобразена с търсената равнопоставеност на всички сектори", се казва в писмото.
В писмото се настоява и за адекватна подкрепа от страна на държавата.
"Според нас стъпки в правилна посока биха били освобождаването от данък сгради и такса смет за периода на затваряне на нашите обекти и освобождаването на компаниите от данък печалба за 2021 година", се казва още в писмото.
Търговските вериги настояват още за преустановяване на мерките, а всички участници на пазара да бъдат третирани еднакво.
"Следва да бъдат отворени всички търговски обекти за нехранителни стоки, без между същите да прави изкуствено разграничение на база нетна търговска площ, или, ако епидемиологичната обстановка налага това, то следва да бъдат затворени всички. Магазините, които продават приоритетно хранителни стоки следва да бъдат задължени да спрат от продажба всички нехранителни стоки, които не са от първа необходимост до момента на отваряне на другите търговски обекти, каквато е практиката в много страни от ЕС".
"В противен случай ще бъдем принудени да предприемем активни действия за масово отразяване на нашата позиция, като не изключваме и възможността за организиране на протести и различни форми на гражданско неподчинение", се казва в писмото от магазините, продаващи нехранителни стоки – Техномаркет, Технополис, Зора, Praktis, Mr. Bricolage, Aiko, Carpet Max, Praktiker, HomeMax, TechMart, Domko, Decathlon, Мебели Виденов, Jysk, SportDepot.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!