Г лоби ще бъдат наложени заради мъжкото хоро в Калофер. Това обяви областният управител Дани Каназирева.
Ако бъде доказано, че хорото е организирано от администрацията, то и санкцията ще бъде за нея. Ако - не, глобен ще бъде кметът като физическо лице. Глобата ще е между 1000 и 2000 лева.
"Уважавам традициите. Неведнъж съм присъствала и в Калофер на днешния ден. Но ситуацията, в която сме, е различна. Правилата са еднакви за всички и трябва да се спазват", заяви Каназирева. И допълни: "Заповедта на здравния министър е ясна, решението на Областния щаб - също. Когато има масови мероприятия, кметът и общината отговарят да няма масови струпвания и за носенето на предпазни средства. Ще бъде съставен акт за неспазване на противоепидемичните мерки".
Ще се преценява дали глобата ще се наложи на кмета – 1000 лева, или на администрацията – 2000 лева.
Каназирева подчерта, че преди ритуала в Пловдив всички участници са минали антигенни тестове - общо 68.
По-рано днес
Десетки мъже нагазиха във водите на Тунджа в Калофер за традиционния ритуал по спасяването на кръста, и за да изиграят мъжкото хоро на Богоявление. Заради пандемията нямаше официална организация, но много хора се събраха, за да спазят традицията, информира NOVA.
Вижте повече във видеото:
Органите на реда опитаха да спрат хорото, но то все пак се случи. Калоферци пяха народни песни и танцуваха в ледените води, въпреки мерките.
Днес кметът на Калофер не влезе в реката, за да не дава пример.
След като кръстът беше хванат, той бе предаден на най-малкия участник в хорото. По време на танца за пръв път във водите влезе и жена.
"За съжаление, не ми е хубаво, но трябва да го преодолеем. Аз няма да вляза във водата", каза по-рано кметът на Калофер Румен Стоянов.
Призивът към туристите тази година беше да не присъстват заради противоепидемичните мерки.
"Честванията за Ботев също ще се състоят, както досега, с тържествен ритуал и гирлянд на славата", каза кметът Румен Стоянов.
Припомняме, че заради неспазване на противоепидемичните мерки -
организиране на концерт на 30 декември, Община Габрово беше глобена от здравните власти. Администрацията понесе критики за решението си да проведе градското празненство, включително и от министъра на здравеопазването.
В град Шипка започна ритуалът по хвърлянето на Богоявленския кръст.
Местните са облечени в народни носии и пеейки, хората навлязоха в река Джангурица, информираха в "Здравей, България".
Традицията повелява след изиграването на хорото в ледените води, да се хвърли кръстът, който след това се подава на най-малкия участник в ритуала.
Вижте повече във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!