П о никакъв начин няма да приема на служебното правителство да му се вменяват функции, които не са предвидени по закон. Това заяви служебният премиер Димитър Главчев преди началото на редовното заседание на кабинета.
"Ролята на изпълнителната власт и на Министерския съвет е дотолкова, доколкото трябва да осигури материално-техническо обезпечаване на процеса - транспортиране на изборни книжа, на бюлетини, подсигуряване на нормален изборен процес", каза служебният премиер.
Главчев подчерта, че разликата между служебното и редовното правителство е, че служебните правителства имат задължението да провеждат избори, иначе по Конституция имат същите правомощия, каквито и редовните.
"Имат обаче едно задължение в повече - да провеждат честни избори, само че в рамките, които са предвидени от законодателя в Изборния кодекс. Там много ясно е посочено кой има водеща роля при провеждането на избори, а това са избирателните комисии и респективно Централната избирателна комисия", посочи Димитър Главчев.
Той каза, че ще държи да се изпълняват функциите, както са разписани в Изборния кодекс.
"Всичко вече стартира, проведохме едни избори добре, никой не се оплака от тях, посочи Главчев. Смятам, че тези ще ги проведем още по-добре", добави премиерът.
Той припомни, че министър Росен Карадимов беше определен за координатор, който ще следи всичко да протича, както е разписано, като нито има превишаване на правомощия, нито да има неизпълнение на задължения. "С решаването на проблемите на гражданите продължаваме да се занимаваме", увери служебният министър Димитър Главчев.
По отношение на терена за бъдещата детска болница, служебният премиер заяви, че той вече е разчистен.
Главчев припомни, че още миналото служебно правителство пое ангажимента за разчистване на терена за детската болница. Главчев информира, че предстои през другата седмица със здравния министър Галя Кондева да отидат на място на терена и да видят как точно ще продължат процедурите.
Служебният премиер увери, че ще се работи отново с ускорени темпове, за да няма изоставане.
На 7 август Димитър Главчев съобщи, че се съкращават сроковете за почистване на терена и даде срок това да стане в рамките на два месеца. Той обясни тогава, че вече има нов проект на болница, според който леглата в бъдещото лечебно заведение ще са 422 вместо предвидените 404 при предишния проект. Предвидено е също да има 24 клиники и отделения. Усилията на всички ни са да има детска психиатрия в болницата, обяви премиерът през август.
Проблемът с водата в Кочериново и околните села
"Току-що ми казаха, че проблемът с водата в Кочериново и околните села е решен, има вече вода", заяви Димитър Главчев.
"Ще кажете, че Кочериново е малко населено място, градът и околните села не са нещо много голямо на фона на всичко в България, но за хората, които живеят там, това е всичко, каза премиерът. Като решиш на няколко такива места проблема, хората казват "има правителство, има държава", посочи той.
По думите му това е обратното на „прехвърлянето на топката“ между институциите - местната власт казва „това не зависи от мен“, а централната - "това зависи от местната". Според Главчев хората обаче не правят разлика в институциите. Всички тези различни органи на властта те ги смятат за държавата и си казват, че държавата я няма никаква, коментира Главчев. Той добави, че ще държи да решават проблемите като събират всички различни органи на властта заедно да ги решават.
Служебният премиер уточни, че министър Коритарова, областният управител, както и кметът на Кочериново са му казали, че вода вече има във всички населени места в общината, с изключение на Драгодан, където е по-слаб дебитът на водата. В следващите дни предстои да се реши проблемът- да се увеличава постепенно дебитът на водата, уточни Главчев.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!