С итуацията с пожарите в страната, макар и извънредна, е овладяна. Няма жертви, няма опасност за населените места. Няма друга задача с по-голяма степен на приоритет.
Това заяви служебният министър-председател Димитър Главчев пред народните представители от 50-ото Народно събрание в сряда.
Пожарът в Пловдивско се разраства, в Община Карлово обявяват бедствено положение
"Екипите на пожарната, горските служители и военните са на терен и продължават да осигуряват нашата сигурност в пряк сблъсък с огнената стихия", информира Главчев и благодари на всички доброволци, включили се в борбата с пламъците.
"Нещата са под контрол", каза още Главчев.
Само през изминалото денонощие огнеборците са реагирали на 250 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 204 пожара.
"Нещата са под контрол", каза още Главчев и остави вътрешният министър Калин Стоянов и главен комисар Александър Джартов да потвърдят думите му пред народните представители.
Поне 30 къщи изгоряха в Пловдивско, 12 екипа гасят
"Онзи ден влязох в комуникация и с премиера на Република Северна Македония и в резултат на тази комуникация сега поддържат връзка шефовете на двете служби заради пожара в Петричко и Струмица", добави Главчев.
От своя страна вътрешният министър Калин Стоянов съобщи, че днес единият от двата военни хеликоптера, които гасят пламъците от въздух, ще бъде пренасочен към Отец Паисиево. Другият вертолет ще остане на територията на Ямбол.
Пожарът край Стара Загора е локализиран
"След установяване на щетите по земеделската продукция и селскостопанските животни, в това число и пчелни семейства, Министерството на земеделието и храните има готовност да активира прилагането на помощта de minimis за компенсиране на пострадалите от пожарите земеделски стопани". Това каза служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов при изслушването в парламента относно овладяването на пожарите в страната и подпомагане на пострадалите.
По линия на de minimis земеделските стопани могат да бъдат обезщетени, както за загуба на нерекултирана селскостопанска продукция, така и за загуба на животни, пчелни семейства, фураж, вследствие на пожарите, обясни Тахов.
Той посочи, че най-бързият и ефективен инструмент, който позволява да се реагира в кратки срокове, за да се осигури адекватно подпомагане и защита на фермерите, е помощта от типа de minimis. Индивидуалният таван за подпомагане, който земеделски стопанин може да получи в рамките на три последователни данъчни години, е в размер до 25 хиляди евро.
Друг механизъм е по отношение на директни плащания, каза Тахов. Стопаните в районите с обявено бедствено положение не следва да имат притеснение за получаване на подпомагането си за заявените от тях площи за Кампания 2024 г., заяви още министърът на земеделието.
След като има издадена заповед за обявено бедствено положение в засегнатите райони от областния управител, достатъчно условие, за да получат подпомагане по директни плащания, е да подадат декларация за наличие на форсмажор в областните структури на Държавен фонд „Земеделие“ в срок до 15 работни дни от датата на прекратяване на фактическото събитие, обясни той.
Министърът съобщи, че с цел отстраняване на източниците на опасност от причиняване на пожари е издал заповед, която забранява косенето от 18 юли до 18 август, като забраната за косене на тревата не се отнася за площите в защитените зони "НАТУРА 2000", в случай че се извършва ръчно или с косачки за бавно косене и ниска скорост.
Министърът съобщи, че само за последната седмица в страната са регистрирани над 50 пожара, засегнали горски територии. Опожарени са над 40 хиляди декара, като над 5 хиляди декара са върхови, посочи той. Тахов отбеляза, че най-големите от тези пожари са в района на държавните горски стопанства в Свиленград (20 хиляди декара), Хисар (четири пожара на площ от близо 7 хиляди декара), Елхово, Варна, Стара Загора, Тополовград, Плевен и Бургас и в района на Държавно ловно стопанство-Осогово.
За последната година над 1000 служители на горски стопанства са преминали специализирано обучение в центровете на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението", съобщи още земеделският министър.
От Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет могат да бъдат финансирани граждани, на които е изгоряло е жилището, добави служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов по време на изслушването в парламента.
Стоянов, който е и председател на междуведомствената комисия, заяви, че очаква вследствие на пожарите да постъпят искания за финансиране. Той уточни, че те трябва да бъдат документално обосновани и да отговарят на изискванията, посочени в правилника на комисията.
Калин Стоянов отчете, че междуведомствената комисия разполага със 130 млн. лв. годишно, а към момента в комисията има подадени искания за около 800 млн. лв. за различни общини във връзка с отделни бедствия.
"По отношение на сегашното състояние при пожарите финансова помощ се предоставя под формата на безвъзмездни средства в допълнение към публичните средства по бюджетите на общините. Тя е предназначена да финансира основно мерки за спешни случаи и възстановяване, което се налага за компенсиране на щети, непокрити от застраховките, които голяма част от гражданите нямат върху имуществото си", добави служебният министър Стоянов.
Главчев за пожарите: Хората да са спокойни, взимаме мерки навреме
*Във видеото: Главчев сформира оперативен щаб за пожарите
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!