Н а предстоящото заседание на Столичния общински съвет по предложение на почти всички политически групи в градския парламент, ще се направи актуализация на заплатите на кмета на СО, общинските съветници, районните кметове. Причината е, че те не са променяни от 10 години, а това е период, в който се отчита значително повишение на цените на стоките и услугите. Освен това, кметовете и общинските съветници на много по-малки населени места получават по-високи възнаграждения от столицата, въпреки че в София се носи отговорност за бюджет в размер на 2,5 млрд. лева, съобщи председателят на СОС Цветомир Петров.
От пресслужбата на "Московска" 33 припомнят, че от встъпването си в длъжност, кметът на София Васил Терзиев всеки месец дарява своята заплата и дава отчет за какви каузи отиват средствата, които той получава за работата си.
Спираме възнагражденията на съветници за участие в Надзорните съвети на общинските специализирани органи, съобщи председателят на СОС Цветомир Петров.
Петров и общинските съветници Борис Бонев и Бойко Димитров от групата на ПП-ДБ-СС още на 14-и март внесоха предложение да се преустанови заплащането на общински съветници, които са в бордовете на общинските специализирани органи. Изменението се ползва с подкрепата и на другите политически групи в градския парламент. Това ще стане с промяна на Правилника за организация и работа на Специализирания общински приватизационен фонд, Правилника за дейността на Столичната общинска агенция за приватизация и Правилника за организацията и дейността на Общинския гаранционен фонд за малки и средни предприятия на Столичната община.
Петров пояснява причините: Членовете на съветите получават възнаграждение за сметка на бюджета на СО, на основата на утвърдена с бюджета на Столичната община за календарната година План-сметка. Досега от всички 61 общински съветници 31 са получавали като членове в надзорните органи допълнително заплащане, което е възлизало – от 2015 до 2019 на 134 000 лв. месечно, а от 2019 година на 95 000 лв. месечно.
Членовете на общинския съвет получават възнаграждение на основание чл. 34, ал. 1 от ЗМСМА и то не може да бъде повече от 70 на сто от брутната работна заплата на председателя на общинския съвет за съответния месец, като общинските съветници получават заплати за участието си в заседанията на СОС и на неговите комисии.
Действащите разпоредби в правилниците на общинските специализирани органи, чиято отмяна се предлага, предвиждат заплащане на възнаграждение на общинските съветници извън предвиденото от тази разпоредбата. Освен това вносителите смятат, че е нередно да се получават възнаграждения при неработещи органи с изтекъл мандат (от октомври 2023 г.) ежемесечно и до сега, а голяма част от лицата, на които се заплаща и към настоящия момент не влизат в състава на избрания за мандат 2023-2027 година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!