П редвидената като първа точка промяна в Закона за държавния бюджет, с която депутатите трябваше да намалят партийните субсидии от 11 на 1 лев на получен действителен глас, изненадващо отпадна от дневния ред на парламента, предаде агенция БГНЕС.
Причината –
депутатите не са получили доклада от вчерашното заседание на Комисията по бюджет и финанси, която одобри промените на второ четене.
Освен драстично намаляване на партийните субсидии, промените предвиждаха и въвеждането на т. нар. отворен модел на финансиране на политическите субекти, който предвижда те да получават средства не само от физически лица, но и от юридически.
Не стана ясно обаче кога законовата промяна ще бъде гласувана окончателно в пленарна зала.
След отпадането на точката
от ДПС припомниха, че сред предложенията за промени в Закона за държавния бюджет е и тяхното за нулева ДДС ставка за книгите и учебниците,
но то не беше подложено на гласуване на бюджетна комисия. „Ако ние ще спираме процеса, заради който сме избрани заради политическа ревност или тънки политически сметки, ние няма да участваме в това“, заяви Цонев от трибуната.
На това се противопостави председателят на комисията и депутат от ГЕРБ Менда Стоянова. „Ние имаме законопроект за изменение на Закона за държавния бюджет и в неговия обхват имаме една единствена точка субсидии, всичко останало е различно от обхвата на приетия на първо гласуване законопроекта за изменение на Закона за държавния бюджет. Крайно време е да проведете курс на народните представител по приложението на правилника", призова Стоянова председателстващия заседанието Емил Христов.
Решават за партийните субсидии на коалиционен съвет
След завръщането на премиера и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов от чужбина се очаква да бъде проведен коалиционен съвет с „Обединени патриоти“, на който да бъде обсъден въпросът за намаляването на партийните субсидии. Това стана ясно от думите на лидера на НФСБ Валери Симеонов, след като въпросът за държавното финансиране на партиите изненадващо отпадна от днешния дневен ред на парламента.
„Разгледахме сериозно въпроса и се обърнахме към нашите коалиционни партньори с искане да бъде отложена точката, тъй като до момента прекалено прибързано се коментира. Прекалено под емоция се обсъжда този въпрос, а той е много важен, защото може да доведе до ликвидирането на партийната демокрация в България“, заяви Симеонов и допълни:
„Аз съм благодарен за това, че бяхме чути“.
Според председателя на ПГ на ГЕРБ обаче единствената причина за отпадането на въпроса за субсидиите от дневния ред е липсата на доклад от вчерашното заседание на Комисията по бюджет и финанси, на което намаляването на субсидията от 11 на 1 лев на действителен глас бе одобрено на второ четене. „Няма доклад, внесен от бюджетна комисия и нямаше как да се състои днешното гласуване на законопроекта на второ четене“, обясни тя в кулоарите на парламента и допълни, че веднага щом докладът постъпи, въпросът ще влезе за обсъждане в пленарна зала.
Темата беше коментирана и от опозицията, която от самото начало не против орязването на финансирането на партиите и коалициите.
„Днешният ден е фиаско за Борисов.
Неговата идея за антиевропейски и антидемократични промени в политическата система не се осъществи. Въпросът е дали това е отлагане. Според мен нещата отиват към приключване“, коментира проф. Румен Гечев от БСП. Според него отлагането на въпроса може и да се окажа безкрайно.
„Отлагането най-вероятно ще бъде безкрайно. И докато върви отлагането, ще кацнат едни Ф-16, които ще бъдат произведени след 4-5 години. Българският народ ще плати 2,2 млрд. лв.“, смята той.
Като точка днес на пленарното заседание беше включено
освобождаване от правомощията им като депутатите на Елена Йончева и Петър Витанов – ПГ „БСП за България”.
Двамата бяха избрани за депутати в новия състав на Европейския парламент на провелите се у нас евроизбори на 26 май и заемаха съответно първо и второ място в евролистата на левицата. Предстои да стане ясно кой ще заеме мястото им в българския законодателен орган.
Премиерът Бойко Борисов
говори по темата в Брюксел, където участва в заседанието на Европейския съвет: „Ревност в предложенията, кой колко пари да похарчи в държавата, за да станат безплатни колкото може повече неща - всички партии имат подобни предложения. По-малко са предложенията как да съберем повече приходи в държавата. А това правим ние, в правителството – как да привлечем повече инвеститори, как да се вдигне Брутният вътрешен продукт“.
„Поискал съм статистика за целия преход и когато ви дам графиката, ще видите, кои години буквално са загубени за България по време на прехода и сега, в последните години как е“, добави Борисов. Той уточни, че ще се проведе коалиционен съвет, на който темата ще бъде обсъдена. „Ще отстоявам това, което сме казали – 1 лв. Ако партиите в Народното събрание вземат друго решение, това е демокрацията“, каза още премиерът.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!