П озитивното днес е, че гражданите казаха какво искат, с този вот те показаха че трябва да има референдуми. Това каза в международния пресцентър в НДК Мануела Малеева от инициативния комитет "Гласувай без граници", който е в подкрепа на искането за електронно гласуване.
Не виждам по какъв друг начин можем да продължим борбата с блатото, в което е поставена България, каза Малеева.
Тя посочи, че са направили първата стъпка, а следващата е да се произнесе парламентът. В отговор на репортерски въпрос тя посочи, че референдумът е бил неглижиран нарочно от политическите формации. Изглежда големите партии не искат да бъдат затруднени в манипулацията на гласуването, както виждаме, че се прави от години, каза тя.
Искрен Кръстев отбеляза, че са се обединили около идеята да направят истинска кампания в подкрепа на електронния вот.
Показахме, че в България може да се прави позитивна и истинска кампания, каза той и допълни, че са събрали подписи от хора, живеещи на четири континента.
От комитета обясниха, че ще следят и следващите стъпки и ще настояват парламентът да приеме положително решение в резултат на референдума.
Представителите на инициативния комитет коментираха, че не може да се сравнява днешната хакерска атака срещу сайтовете на държавните институции - ЦИК и ГРАО със системата на електронно гласуване.
Функционалността на един сайт няма нищо общо със системата на електронно гласуване, коментираха от инициативния комитет и отбелязаха, че в днешния случай става дума за претоварване на сайтове.
"С референдума показахме, че българският народ желае пряката демокрация".
Това заяви на пресконференция в НДК Йордан Нихризов, председател на Българска социалдемократическа партия, която е регистрирана с позиция "да" на националния референдум. Според Нихризов големите политически сили не са взели дейно участие в референдума, те или са се обявили срещу референдума или са агитирали за него, но с "половин уста". Когато всички са в управлението, народът е в опозиция, коментира той.
Нихризов заяви, че електронното гласуване може да активира младите, може да премахне част от субективизма от избирателните комисии, може да модернизира избирателната система.
Петя Ставрева, председател на Обединени земеделци, заяви, че над 1 700 000 граждани са казали "да" на въвеждане на електронното гласуване, което е едно много сериозно послание.
Сега българският парламент трябва да вземе отговорно решение и да подкрепи въвеждането на електронно гласуване в България, заяви Ставрева.
Захари Петров от "Радикалдемократическа партия в България" заяви, че изводът, който си правим, е че демократ не се става нито за 5, нито за 25 години, а са нужни повече от 100 години.
Николай Гацев от Национална републиканска партия отбеляза, че референдумът е бил неуспех за малките партии, които отново не са могли да се преборят със статуквото.
Димитър Митев от Българска социалдемокрация каза, че в кампанията за референдума са отсъствали големите партии.
На този етап не трябва да се въвежда електронното гласуване, защото не може да се гарантира тайната на вота и ще облекчи брокерите на гласове, особено в ромските гета.
Такова мнение изрази Велизар Енчев - народен представител и председател на Движение за радикална промяна "Българската пролет", което е регистрирано като партия, агитираща с "не" на националния референдум за електронното гласуване.
Според Енчев това, което се е случило със сайтовете на МВнР, МВР, ЦИК и ГРАО, доказва техническия провал по темата с референдума. Ако днес имаше електронно гласуване, щеше ли да е валиден резултатът, попита още той.
Електронно гласуване има във Франция, но само за гражданите, живеещи в чужбина, отбеляза Велизар Енчев. Конституционният съд на Германия през 2009 г. забрани електронното гласуване, защото не дава възможност да се гарантира тайната на вота, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!