Ш офьорът Валери Кузманов от Центъра за спешна медицинска помощ – София, член на синдикат „Защита“, обяви гладна стачка.
По думите му протестът ще продължи докато се намери решение на проблемите, за които от профсъюза отдавна сигнализират. Кузманов обясни, че в момента е в платен годишен отпуск.
Това не е стачка в истинския смисъл на думата, а форма на протест, тъй като медиците нямат право да стачкуват, обясни председателят на синдикат „Защита“ Красимир Митов. По думите му това е едноличен акт от Кузманов, допълни той. Ще има протести, защото по думите му „министърът излъга седем хиляди души, работещи в сферата на спешната помощ“. Митов посочи, че миналата година министърът е казал, че едно от исканията на синдиката е прието – за промяна в категорията на труд – от трета в първа категория, но не е изпълнено. Не са увеличени и възнагражденията с 20%, както е било договорено, добави той. Стойността на купоните за храна също не е променена, добави Митов. Директорът на ЦСМП по думите на Митов е казвал, че ако купи работно облекло, няма да има средства за допълнително материално стимулиране. Митов добави, че в не малко от центровете за спешна помощ в страната липсва работно облекло, което работодателят е задължен да осигури. По неговите думи и ремонтите, предвидени с европейски средства, в повечето центрове за спешна помощ не са извършени.
По повод проверка, която е назначена, Митов каза, че отсега са ясни резултатите, които ще бъдат „законно е, но не е морално“.
От ЦСМП – София съобщиха, че „по повод личните нападки и недоказани твърдения от страна на национално непредставения синдикат „Защита“ Инспекторатът към Министерството на здравеопазването извършва проверки по сигналите им. Докато не се оповестят резултатите от проверките, Центърът за спешна медицинска помощ - София ще се въздържи от коментар, както изисква етичната и професионална хигиена“.
Работещите в ЦСМП – София отдавна настояват за промяна на категорията им на труд, която в момента е трета. Министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков каза преди дни в интервю за БТА, че процесът по въпроса е дълъг и са започнали разговори с Министерството на труда и социалната политика, но според него, „ако променим категорията, всички пенсионери в системата на спешната помощ няма да имат право да работят“.
В края на август 2023 г. от Министерството на здравеопазването съобщиха, че всички работещи в центровете за спешна медицинска помощ в страната ще получат дължимите увеличения на възнагражденията си, които са в сила от 1 август 2023 г.
Ремонтите на ЦСМП са в рамките на проект за модернизиране на спешната помощ, който е на стойност близо 164 млн. лв., от които са изразходвани около 120 млн. лв. Въпреки удължаването на срока на проекта, близо 45 млн. лв. ще останат неусвоени, което означава, че страната ни ще трябва да ги върне в Европейската комисия, каза преди дни заместник-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов. На 20 декември м.г. правителството одобри 45 млн. лв., с които се осигурява националното финансиране за довършване на проекта до средата на следващата година и постигане на всички индикатори, заложени в него. Целта е проектът да бъде напълно завършен, защото ако не успеем, страната ни трябва да върне цялата сума от 163 млн. лв., обясни тогава проф. Гетов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!