Обезпокоителен е начинът, по който се съхраняват фигурите от Паметника на Цар Освободител, коментира днес главният архитект на София Петър Диков на специална пресконференция.
Той посочи, че не е лошо да се помисли за организацията на ремонта на паметника, като сигурността трябва да бъде по-добре осигурена.
"Основателна е бележката за сигурността на паметника. Това е сериозен проблем и смятаме да го разгледаме - и за охраната, и за начина, по който се реставрира", каза Петър Диков.
Фигурите от паметника се реставрират в леярна в с. Требич, Софийско.
По думите на арх. Диков трябва да се подобри охраната, защото лесно могат да бъдат изнесени части от паметника.
"Не мога да си представя някакво парче от паметника просто да изчезне, както се случи при реставрацията на паметника на Майстора", коментира Диков.
Тази сутрин министърът на културата Вежди Рашидов, помолен да коментира появилата се в медиите информация, че паметникът на Цар Освободител се търкалял в двор, пълен с отпадъци, се възмути и обяви, че няма да коментира глупости.
"Това е единствената професионална леярна. От 20 години в нея се отлива почти всичко поради липса на други леярни", заяви министърът.
"Имаме охрана и камери. Нямаме никакви набези.
Нямаме кражби и проблем, не се притеснявайте", посочи Марин Марков, скулптор, собственик на леярната в Требич.
Инж. Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите в България, които заедно със Столична община са организирали дейностите за реставрация, посочи, че не са верни публикациите в медиите, че районът не се охранява .
Той каза, че кражба не е възможна, защото най-дребната част от паметника тежала 400-500 кг и точно затова се работело навън - заради мащаба на скулптурната група. Тя не е нарязана, а са разглобени елементите, както навремето са били сглобявани отделните части, допълни той.
Зам.-председателят на КСБ инж. Иван Бойков с ирония отбеляза: "Ще сложим будка с пазач, ако трябва до паметника", но вече сериозно продължи: "Има основание за притеснение, ще вземем мерки".
Вчера руската официална агенция
ИТАР-ТАСС обърна внимание на скандалното отношение към Паметника на цар Освободител,
който се оказал буквално изоставен под открито небе в склад за преработване на метални отпадъци в крайния столичен квартал Требич.
Паметникът, който е една от най-важните софийски забележителности, беше свален през септември от постамента за реставрация, пише ИТАР-ТАСС в кореспонденцията си от София.
Цитиран е и скулпторът проф. Велислав Минеков, който определя реставрацията като "вандализъм". Според него почистването на паметника с помощта на киселина, заедно с подмяната на краката на коня ще оставят видими следи по него.
Председателят на Строителната палата и ръководител на реставрацията Светослав Глосов обвини Минеков, че политизира проблема. Той твърди, че прочутата скулптура се намира в двора на ателие.
Реставрацията на паметника се извършва от руската фондация "Поколение" и е на стойност 1,2 млн. лева.
Срокът за приключване на реставрацията е краят на януари 2013 г., а официалното му представяне ще бъде по повод 135-годишнина от Освобождението на България.
Паметникът е проектиран преди 107 години от италианския архитект Арнолдо Дзоки. Флорентинецът печели конкурса за проект, обявен в края на 19 век по инициатива на Върховния поборническо опълченски комитет, в конкуренция с близо 90 скулптори от 15 страни.
Инженерно-техническото изпълнение на паметника е поверено на инж. Христо Станишев. Монументът представлява 4,5-метрова конна фигура на Александър II, изработена от бронз, положена върху постамент от черен полиран гранит. Общата височина е 12 метра. В релефа са портретувани лицата на над 30 руски военачалници, държавници и общественици, между които генерал Михаил Скобелев, генерал Йосиф Гурко, граф Николай Игнатиев, княз Николай Николаевич старши.
Други три по-малки бронзови релефа изобразяват ключови събития като битката при Стара Загора, подписването на Санстефанския мирен договор и свикването на Учредителното събрание. Фронталната част на паметника е увенчана с бронзов лавров венец, дар от румънския крал Карол I в памет на загиналите румънски воини и с надписа "Царю Освободителю".
Първият ремонт на паметника е правен през 1937 г., когато се виждат пукнатини на краката на коня, предизвикани от некачествена сплав. Ремонт е правен и през 1944 г. заради бомба, паднала върху хотела наблизо.
На пресконференция архитект Диков коментира и друг въпрос, без да му бъде зададен: Вярно ли е, че приближени до управлението хора искат да построят подземен гараж на площада и затова се прави реставрацията, за да стане повод за строежа на този подземен паркинг.
Това е лъжа, заяви той. Няма да се прави и няма такова движение за строителство.
"Наследих такъв проект като главен архитект, беше внесен за съгласуване и от МВР не са дали съгласие заради сигурността на народните представители. Бях потресен от идеите, поднесени от медиите, че този паметник ще отпътува и на мястото на тази скулптура ще се слага друга", продължи Диков.
Тази композиция трябва да я приемем такава, каквато е, на големия скулптор Арнолдо Дзоки и специалисти твърдят, че е била една от най-красивите конни фигури в Европа, каза още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!