И скаме засилен диалог с европейските институции, включително и по-сериозен мониторинг в хода на съществуващия механизъм за върховенство на закона или по някакъв начин, който се прецени за правилен, тъй като в България е поставено под сериозна опасност върховенството на правото, разделението на властите и правата на човека.
Кирил Петков: Няма как да излъжете европейските институции
Това каза пред журналисти в Брюксел главният прокурор Иван Гешев след участие в изслушване в Европейския парламент, посветено на обстановката в нашата страна.
По повод изслушването главният прокурор отбеляза, че
евродепутатите са се интересували от конкретни досъдебни производства, като "Барселонагейт" и "случая с кюлчетата".
"Това, което ми зададоха като по-конкретни въпроси за тези казуси, обясних, че те са висящи, т.е. неприключили в прокуратурата. Изготвили сме писмени справки, които сме предоставили след разрешение на наблюдаващия прокурор за проведените до момента действия и какви действия предстои да се извършат.
По двата случая се чакат молби за правна помощ и европейски заповеди за разследване от различни европейски страни. Българската прокуратура и съдебна система не може да укаже например на испанската, френска или немската, в какъв срок да отговори и по какъв начин да отговори. Прокурорите са посочили, че това е единствената и основната причина те да не бъдат приключени до момента", каза обвинител №1 в интервю за БТА.
Относно
очакваните промени в специализираното правосъдие у нас,
Гешев потвърди, че темата е била сред обсъжданите в Брюксел. "Идеите за закриване на тези структури, с уговорката, че може да бъде подобрена тяхната работа, може да бъдат реформирани, ще бъде една огромна грешка, която ще доведе до сериозни проблеми в българската съдебна система и сериозни последствия за борбата с организираната престъпност, корупцията и тероризма.
Обясних, че целта за закриване на тези структури е не защото те не работят, а защото работят. Закриването им ще доведе до реален проблем на работата на европейската прокуратура, тъй като следователите разследват нейни дела.
Изготвил съм писмо до министъра на финансите, с което сме изложили становището на прокуратурата, че предлагаме да се извърши, да го наречем, одит от ЕК на работата на специализираните структури прокуратура и съдилища. Те са създадени и одобрени от ЕК, и е нормално да има независим международен одит от европейските ни партньори. Ние не се притесняваме от тази проверка. Разчитаме на един обективен анализ и имаме основание да смятаме, че ЕК ще се отнесе положително към това наше българско, евентуално искане.
Резултатът от закриването ще е следният - освобождаване на замразени 3 млрд. лева, най-вероятно, съчетано с реформата в КПКОНПИ. Надявам се това да не е целта. И второ, безславен край на всички сериозни дела, които са внесени в съда - срещу бивши действащи министър и зам.-министър, дела на лица с големи финансови възможности.
За искането на оставката му
"Аз не виждам причини да си променям становището, поне не и обективни. Никой не може да ми отговори на въпроса, защо да си подам оставката. Аз нямам обективен отговор. Зададох въпроса няколко пъти на лица, които споменаха това нещо.
Да си подам оставката, защото за пръв път последните четири години се случват неща, които никога не е правила българската прокуратура! Има някаква друга цел, която е различна от това да бъде реформирана съдебната система и аз мога да я определя само като политическа.
Според Иван Гешев, когато се говори за съдебна реформа фокусът винаги е върху прокуратурата.
"Проблемът е в много органи. Проблемът е в МВР, което трябва да се реформира. Проблемът е в съда, който също трябва да се реформира. Проблемът е в процедурите. Проблемът е в отговорността на магистратите, защото българският магистрат, повярвайте ми, не може да бъде наказан за почти нищо", посочи Гешев.
Главният прокурор заяви още, че прокуратурата има желание да участва в съдебната реформа, като отбеляза обаче, че в годините е имало много опити тя да се случи. Гешев допълни, че не може със стар Наказателен кодекс да се бори престъпността. Той отбеляза, че липсва взаимодействие между институциите в България и се правят опити за война със съдебната власт. По думите му МВР се опитва да изземе правомощия на съдебната власт.
Във връзка със заведения иск за обезщетение в размер на 60 хил. лв. срещу него и петимата му заместници от подсъдимите Николай и Евгения Баневи главният прокурор коментира, че не се притеснява и отбеляза, че целите са различни от юридическите.
В отговор на журналистически въпрос Иван Гешев каза още, че той и жената до него нямат недеклариран имот в чужбина.
ВСС със становище срещу декларацията на управляващите за оставката на Гешев
Българската прокуратура се оплака от натиск пред европейските институции
Иван Гешев посрещна с цветя Надежда Йорданова, тя очаква да обсъдят условията за неговата оставка
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!