Г лавният прокурор Иван Гешев смята, че в Европейския съюз трябва да бъде приет еквивалент на американския закон "Магнитски", след което това този закон да бъде пренесен в националните законодателства на страните членки.
Окончателно: ВАС прие за нищожни части от акта на МС, свързани със закона „Магнитски“
"Чисто юридически, моето становище, че трябва да има в него ЕС, а след това да се транспонира в съответното законодателство на националните законодателства. Това е моят юридически прочит, защото, на базата на съответните документи на ЕС, ако ние приемем някакво законодателство, поне от това, което прочетох във вестниците, то ще е много сериозно противоречие с европейското право", каза той в интервю за БНР.
Йорданова: Обсъждат се три варианта на български закон „Магнитски“
Гешев коментира още, че ще бъде обявена нова процедура за избор на 10-ти делегиран европейски прокурор от България, за да бъде изцяло попълнена квотата.
Предишният конкурс се провали поради липса на желаещи.
Скандал с българския закон „Магнитски“, ИТН: Фашизъм
"Политически оценки всеки има право да прави! Разберете, госпожа Кьовеши е професионалист, тя е магистрат, тя не е политик и политическите оценки на нейното и на моето поведение може да си ги прави всеки, но трудно могат да бъдат предложени политически стандарти към професионални отношения. Ако някой се обърква, че госпожа Кьовеши ще направи компромис с независимостта на нейните прокурори – става въпрос за европейски делегирани прокурори, които са между другото и български прокурори - прави голяма грешка", подчерта той във връзка с отношенията му с главния прокурор на Европейския съюз.
Темата коментира и министърът на финансите Асен Василев пред Комисията по бюджет и финанси на народното събрание.
"Текстът, известен като български вариант на закона "Магнитски" идва от министерството на правосъдието. Той е работен заедно с МВР, МФ Комисията за финансов надзор, БНБ и няколко други институции. Това е една от няколкото работни версии", отбеляза той.
Една година след случая "Магнитски" ние имаме законова празнота по казуса. Няма закон, който да защити нашата икономика от подобни случаи, посочи Василев. Миналата година проблемът беше овладян, защото засегна сравнително малък брой фирми и хора, каза министърът.
За мен е важно да се изготви закон, който да е съобразен с конституцията и законите и в случай на санкции, да има защита на икономката и на банковата система. В противен случай сме виждали как страни в ЕС банки фалират, каза министърът. Василев даде пример с фалита на латвийска банка.
Имаме два вида санкции - европейски, в които участваме и ние, и други - външни. И двата вида санкции трябва да са законови уредени. Иначе поемаме огромен риск за щети за нашата икономика или за финансовата ни система, каза Василев.
Работната група, подготвила текста известен като български вариант на закона "Магнитски" е сформирана с решение от 2018 или 2019 година и после с решение на МС е обновен състава, уточни финансовият министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!