Щ е се оттегля, когато преценя, че не съм полезен на прокуратурата и че във всички тези лъжи, които се изсипват, се окаже, че има нещо вярно. Това заяви главният прокурор Иван Гешев пред журналисти в Дом 2 на резиденция "Бояна", където се провежда конференцията "Съдебна реформа. Специализирано правосъдие".
Главният прокурор каза още, че е допуснал грешки в работата си,
но не посочи конкретни такива, спомена само - "кадрови грешки". Според него въпросът не е да грешиш, а да си правиш определени изводи от грешките и да се стремиш да ги поправяш.
По думите му това, че български политици искат оставката на главния прокурор, означава, че българската прокуратура работи много добре.
"Притеснително щеше да бъде, ако харесваха прокурорите, ако ни харесват, значи сме объркали професията", коментира той.
Гешев добави, че не трябва да се правят реформи и законодателни променят заради личности.
"Явно ще трябва да се борим за демокрацията и разделението на властите", посочи той.
"Изключително притеснени сме за това, че между институциите се води война, която прераства в лична вендета дори в репресии срещу роднини на магистрати. Това, което ще призова всичките останали власти, е да работим заедно", каза още главният прокурор, като отказа да даде повече подробности.
Според Иван Гешев не е вярно, че Европа иска от България смяна на главния прокурор във връзка с одобряването на Плана за възстановяване.
По време на конференцията Гешев съобщи, че прокуратурата ще подготви искане до Конституционния съд за тълкуване на нормата на чл. 126 от Конституцията, касаеща правомощието на главния прокурор за надзора за законност.
Според него по този начин би трябвало да се изключи всякакво съмнение за неограничените правомощия на главния прокурор и "неспиращите политическите внушения и манипулации на общественото мнение".
Гешев добави, че се надява КС подробно да очертае тези правомощия на главния прокурор.
Реформи в наказателното правосъдие са необходими, е разбирането на прокуратурата, посочи още Иван Гешев, като акцентира, че над 96% са осъдителните присъди от всички дела през последните години.
Той добави, че е необходимо изпълнение на решенията на ЕСПЧ, препоръките на Съвета на Европа, Венецианската комисия и ЕК, но "това не трябва да бъде използвано с конюнктурни цели за решаването на краткосрочни политически задачи, а да бъде в резултат на задълбочен и обективен анализ".
Гешев добави, че е необходима реформа в правоохранителната система.
"Реформата трябва да обхване всички аспекти на борбата с престъпността", обясни той и даде пример, като посочи, че има пряка служебна зависимост на разследващите органи от ръководството на МВР, включително възможност за дисциплинарни наказания спрямо тях, както и липса на случайно разпределение на делата, даваща възможност за намеса в разследването.
Главният прокурор добави, че липсват резултати от оперативно-издирвателната дейност, като обясни, че прокуратурата не разкрива престъпления, а повдига обвинения.
Главният прокурор посочи, че би могло да се обмисли възможността за съдебен контрол върху част от отказите за образуване на досъдебно производство, при съобразяване дали това е възможно без изменние на чл. 127 на Конституцията.
Според Иван Гешев проблем в работата на съдебната система е остарелият и формалистичен Наказателен кодекс, както и завишените стандарти за доказване. Друг проблем, който очертава прокуратурата, са "системните опити за засягане на независимостта на съдебната система, съчетано с непрекъснати законодателни експерименти".
Иван Гешев акцентира още на важността от запазването на специализираното правосъдие, чиито резултати са признати в международен план и от прокуратури в ЕС. Той отхвърли и тезата, че главният прокурор е всемогъщ и недосегаем.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!