М инистерството на външните работи обяви двама руски дипломати, акредитирани у нас, за персона нон грата. Руското посолство е уведомено с нота.
Двамата дипломати имат 72 часа да напуснат страната ни.
"На 23 септември съветник-посланик в посолството на Русия в София беше поканен в министерството на външните работи, където му беше връчена вербална нота за обявяване на персона "нон грата" на двама служители на Търговското представителство", се казва в съобщение на руската дипломатическа мисия у нас.
В него се посочва, че на руската страна "не са били предоставени доказателства, че те са осъществявали дейност, която е несъвместима с техния статут".
"Със съжаление, трябва да констатираме, че неоснователното изгонване на дипломати не отговаря на традиционно конструктивния характер на двустранните отношения. Служителите ще напуснат България в посочения срок. Руската страна си запазва правото за приемането на ответни реципрочни мерки", се подчертава в съобщението.
По-рано през деня в МВнР е получено писмо от прокуратурата
с постановление за спиране на досъдебно производство спрямо двамата дипломати, които са събирали информация, представляваща държавна тайна, с цел издаването ѝ на чужда държава или чужда организация. Досъдебното производство срещу руските граждани обаче е спряно, тъй като те се ползват с дипломатически имунитет.
В рамките на своята компетентност МВнР предприе необходимите действия съгласно Виенската конвенция за дипломатическите отношения, съобщават от ведомството.
По-рано от прокуратурата съобщиха, че след получаването на съответните сигнали от ДАНС, в Специализираната прокуратура е образувано досъдебно производство за престъпление срещу Република България – за това, че две лица – чуждестранни граждани са събирали информация, представляваща държавна тайна, с цел издаването й на чужда държава или чужда организация.
Гешев: В момента прокуратурата отново трябва да отстоява своята независимост
В хода на разследването по досъдебното производство е установено, че
в периода от 2016 г. до настоящия момент, двама граждани на Руската федерация са осъществявали разузнавателна дейност, при която са търсили информация за плановете за модернизация на българската армия и поддръжката на техническата годност на военната техника.
САЩ разкриха военен, шпионирал за Русия повече от 20 г.
Целта им е била да предадат събраната информация, представляваща държавна и служебна тайна, на руското военно разузнаване в Москва.
За реализирането на незаконната си дейност двете лица са осъществявали контакти и с български граждани, които са имали достъп до информация, свързана с военно-промишления комплекс на страната.
В определени случаи на българските граждани са обещавани и предоставяни финансови облаги.
Москва: България е епицентър на кампания срещу Русия
Установено е, че двамата руски граждани имат дипломатически статут. Съгласно чл. 31 т. 1 от Виенската конвенция за дипломатическите отношения, въпреки наличието на основания за привличането им в качеството на обвиняеми за престъпление по чл. 104 ал. 1 НК, наказателното производство срещу двамата руски граждани е спряно, на основание чл. 25 ал. 1 т. 3 НПК - “деецът е лице с имунитет“.
На 23.09.2020 г. главният прокурор Иван Гешев е уведомил официално министъра на външните работи за установеното в хода на разследването и за действията на прокуратурата.
Източници на "24 часа" твърдят, че двамата събирали информация за новите самолети F-16, както и за предстоящо купуване на бойни дронове. Според изданието, имената им били свързани и със серия подозрителни инциденти в наши военни заводи.
В рамките на своята компетентност МВнР е предприело необходимите действия съгласно Виенската конвенция за дипломатическите отношения, съобщават от ведомството.
Изгонването на руски дипломати от България няма да остане без отговор, заяви председателят на комисията за международни отношения в Държавната дума, цитиран от БТА.
Решението на българските власти да изгонят руски дипломати няма да остане без отговор, то също така уронва отношенията между двете страни. Това заяви пред журналисти в Москва председателят на комисията за международни отношения в Държавната дума Леонид Слуцки, предаде ТАСС.
"Демаршът на София за изгонване на дипломати на Руската федерация, разбира се, няма да остане без симетричен отговор от руска страна. Остава да съжаляваме, че по този начин се нанася съществена вреда на руско-българските отношения", добави Слуцки.
Той отбеляза, че с обявяването на двама руски дипломати за персона нон грата България е "попълнила списъка на държавите, раздуващи шпионски скандали срещу Русия".
Това не е първият шпионски скандал с руска връзка, който избухва у нас.
На 24 януари двама руски дипломати бяха обявени от България за персона нон грата и напуснаха страната. Това бяха Дмитрий Михайлович Ярошенко и Александър Александрович Хватов.
Единият бе първи секретар в посолството, а другият - служител в търговското представителство.
Те също бяха заподозрени в шпионаж от българската прокуратура.
Тогава руското министерство на външните работи определи тази мярка като "неприятелска и провокационна стъпка".
В края на октомври 2019 година прокуратурата в София обяви, че високопоставен служител на руското посолство в София е опитал да придобие класифицирана информация от български служител и поиска да бъде отзован от страната.
След това София отказа виза на предложения от Москва нов военен аташе.
Преди това прокуратурата обяви за руски шпионин и председателя на сдружение "Русофили" Николай Малинов, позовавайки се на публично известни данни отпреди 5 години.
Премиерът Бойко Борисов окачестви случая като "шпионски скандал в кавички".
По-късно съдът пусна Малинов да пътува до Русия, където той лично бе награден от президента Владимир Путин с медал.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!