В асил Божков сега е канонизиран от медиите, свързани с подсъдимите Донев и Прокопиев.
Това коментира главният прокурор Иван Гешев при посещението си в Гоце Делчев след спецакция срещу битовата престъпност, проведена в града и близки села.
"Докато хора като Божков, Бобоков и други се канонизират, ще живеем така, както живеем в момента. А такива хора се канонизират, не защото са харесвани, а за щото плащат", посочи Гешев.
По повод кореспонденцията, водена от обвиняемия Пламен Бобоков, Гешев заяви, че "наблюдаващите прокурори решават дали ще бъдат или не повдигнати обвинения по конкретни дела".
По-рано днес Спецпрокуратурата публикува снимки от съобщения, които Бобоков си е разменял с потребители, записани в телефона му като Prezident - Rumen Radev и Desi Radeva, след като самият Бобоков заяви в интервю за bTV, че е водил кореспонденция и с премиера Бойко Борисов, но отрече да има кореспонденция с президента Румен Радев.
Пламен Бобоков има кореспонденция и с Prezident - Rumen Radev
Гешев бе категоричен, че трябва да се установи дали всички въпросни съобщения са предмет на престъпление.
"По същество обвиняемият е признал едно нещо: че съществува задкулисие и той участва в него, че има някаква паралелна държава, което всъщност прокуратурата иска да прекрати”, каза главният прокурор.
"Който трупа знания, трупа и печал". Откакто съм главен прокурор, съм натрупал много знания и много печал. Трябва да разберем, че докато не се прекъсне връзката между олигарси, подсъдими, медии и политически партии, ние няма да живеем добре. Те крадат вашите пари най-вероятно.Трябва да прекратим и това хора със стотици милиони да си купуват медии, политици, партии и какво ли още не", коментира още Гешев.
"Над 260 GB от различни мобилни устройства подлежат на анализ по случая с обвиняемия Бобоков", каза още Иван Гешев.
"За да ме разберете какво ви казвам – "Война и мир" е 5 GB. Продължава анализът на тази информация. Това, което знаем, е, че има комуникация с всякакви лица от всякакви позиции в държавата. Това, което искаме да прекратим, е хора с пари, със стотици милиони – да си купуват медии, да си купуват политици, да си купуват партии и кой ли още не, за да продължават да крадат, както са го правили безнаказано вече 30 години. На гърба на обикновените хора те станаха милионери", отбеляза главният.
На въпрос, свързан с чатове с премиера, показани от Бобоков, главният прокурор коментира, че не е видял какво е показал обвиняемият.
"Не следя творческата дейност на обвиняеми и подсъдими лица. Те могат да си излагат различни версии, за това, че са били дисиденти и са започнали от Магурата. Това, което ще кажа, е, че дали ще бъдат повдигнати обвинения, дали няма да бъдат повдигнати обвинения по конкретни досъдебни производства, решават конкретни наблюдаващи прокурори", каза още главният прокурор.
Иван Гешев отбеляза, че по делото "Бобокови" Прокуратурата е уведомила всички български граждани, че е отделено друго дело за организирана престъпна група, занимаваща се с престъпления, свързани с търговия на влияние.
"По това дело към момента няма повдигнати обвинения, но дали ще има, или няма да има, преценката е на наблюдаващия прокурор", уточни той.
Във връзка с въпрос, касаещ твърдение на Бобоков, че обвиненията срещу него са скалъпени, Гешев каза, че във всеки един български затвор, престъпниците казват, че са невинни.
"Да, той не е в затвора, но аз правя паралел. Г-н Бобоков може и да бъде осъден, може и да не бъде. Ако отидете и направите интервю с някой престъпник, той ще ви каже, че е невинен, че е репресиран от Прокуратурата, че е съдебна грешка, че доказателствата са фалшифицирани. Знаете ли каква е разликата – че в затворите основно има социално слаби лица. Това е проблем на Българската съдебна власт и държава – че хората, които разполагат с пари и влияние не влизат там, където им е мястото - в затвора. Тези хора, които са в затворите, не разполагат и с финансовия ресурс да плащат на медии, на политици, да се явяват по студия, да плащат на скъпо струващи адвокати, които защитават престъпника Брендо и други", заяви той.
"Случаят със задържаните за тероризъм лица в Бургас е чувствителен, тъй като той е свързан с националната ни сигурност", коментира още Гешев.
"Става въпрос за един млад човек, който е вербуван от баща си. Баща му е един от ръководителите на терористична организация в Сирия. Участвал е във военни действия на страната на две терористични джихадистки групировки в Сирия. Няма данни за извършени престъпления на територията на България. Няма данни и за някаква конкретна заплаха, но това е въпрос и деяние, което осъществява състав на престъпление по българския Наказателен кодекс", каза още главният прокурор Иван Гешев.
Той допълни, че това, което е извършено по отношение на случая в Бургас, е и ангажимент, който страната ни изпълнява към европейските ни партньори.
Специализирана операция срещу битовата престъпност се проведе тази сутрин в Гоце Делчев и близкото село Абланица.
Проверени са били 226 лица, от които 18 са задържани за срок до 24 часа по Закона за МВР. Трима от тях са привлечени към наказателна отговорност. Органите на реда са инспектирали 3 места за обществен подслон и 6 заложни къщи. Извършени са били проверки на 250 моторни превозни средства. Съставени са 14 акта за установени административни нарушения, издадени са 30 фиша по Закона за движението по пътищата.
Главният прокурор Иван Гешев посети Гоце Делчев.
Пред журналисти той подчерта, че основната цел на прокуратурата е към края на годината да има чувствителен спад в нивото на битовата и конвенционалната престъпност.
"Специализираната акция в Гоце Делчев е част от рутинните ни действия, които се правят всяка седмица", обясни Гешев, цитиран от "Фокус".
"Целта на съвместните действия на Прокуратурата и Министерството на вътрешните работи е една – към края на годината резултатите с битовата престъпност да са по много по-добър начин. Имам предвид да има чувствително намаление на битовата и конвенционалната престъпност на територията на цялата страна. Случващото се в Гоце Делчев е част от рутинни действия, които продължават всяка седмица. Ще сме упорити, докато не постигнем някакъв резултат. С риск да се повторя, говорихме и с кметът на Гоце Делчев – ние не може да решим проблемите с образованието, проблемите с работата, въпреки че виждам, че града е жив и красив, но може да направим две неща: да поставим като приоритет борбата с битова и конвенционалната престъпност, както сме го направили и да продължаваме да работим в тази посока, за да могат нивата на престъпността да са по-ниски и то не само тази година", каза още главният прокурор.
Гешев допълни, че другото, което могат да направят с работата и с това, че посещават градове, в които са извършени престъпления и се провеждат такива съвместни действия с МВР, е да дадат знак на тези, които извършват престъпленията, че не е здравословно да продължават.
"Не всички ще се съобразят, но когато знаеш, че на другия ден ще дойде главният прокурор, министърът на вътрешните работи, главният секретар и както съм казвал – "Ще се изсипе цялата държава", то ще се замислят. В едни други години това се наричаше превенция или профилактика. Говорихме с окръжния и с районния прокурор, много е важно да разкриваме лицата, които извършват престъпленията, но по-важно е да се намали битовата престъпност, защото когато пострада някой възрастен човек, това че ще задържим извършителя е важно, но щетите за човека и човешката съдба, за неговите роднини, едва ли могат да бъдат възстановени", подчерта главният прокурор.
Междувременно стана ясно, че общо седем души са задържани при спецакция в Бургас.
В домовете на задържаните, по-голяма част от които от квартал "Победа", са открити множество крадени домакински електроуреди, проводници, медни кабели, както и дребни битови вещи. На двама от задържаните вече са повдигнати и обвинения, казаха от полицията.
"Сред задържаните има и 31-годишна криминално проявена жена, която буквално преди дни бе задържана за извършено друго криминално престъпление, а именно кражбата на артефакти от музея в Ахтопол. Същата и в случаите, в които в момента е задържана, е извършвала кражба за набавяне на свежи финансови средства, които да използва за закупуване на наркотични вещества", коментира за БНТ Цветелина Рандева - говорител на ОД на МВР-Бургас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!