Границите остават затворени за България и Румъния, заяви в интервю за в. "Райнише Пост" федералният министър на вътрешните работи Ханс-Петер Фридрих, попарвайки отново надеждите на София и Букурещ за влизане в шенгенската зона за свободно предвижване.
Смятам за невъзможно отварянето на границите за България и Румъния в този момент, категоричен е германският министър.
По време на своето неотдавнашно посещение в София президентът на ЕС Херман ван Ромпой изрази предпазлив оптимизъм, че София може да се присъедини към Шенген през септември.
"Всички европейски лидери подчертаха, че правните изисквания за членство на България в Шенген са изпълнени. На последната среща на Европейския съвет през март лидерите постигнаха напредък, като призоваха съвета да вземе решение за присъединяването на България към Шенген", каза на 25 април Ромпой.
От своя страна министър Фридрих допуска, че България и Румъния могат да се присъединят към Шенген на два етапа.
Първият предвижда премахването на паспортния контрол на морските пристанища и летищата и едва на по-късен етап този процес да обхване и сухопътните граници.
Призовавам да се запази този процес на два етапа, заяви германският вътрешен министър и добави: "Но съм скептичен, че можем да преминем към първия етап през тази година".
Фридрих продължава да се стреми към изпълнение на проекта в самото Шенгенско пространство да се даде възможност за повече контролни постове.
Германия успя да спечели подкрепата на останалите държави от ЕС за координирана европейска процедура, при която страните членки да имат последната дума. Сега европейският парламент трябва да одобри тази промяна, отбелязва министърът.
Надявам се, че това ще стане до края на годината, допълни той.
Фридрих посочи Гърция, която изглежда е претоварена с граничния контрол.
Опитваме се с всички сили да помогнем на гърците да запушат мишите дупки към Европа, подчерта той.
Министърът обаче засили натиска върху Анкара.
Призовавам Турция да сключи с ЕС споразумение за връщане на емигранти, посочи Фридрих. Подобно споразумение вече е разработено и чака за подписи в турската столица, допълни министърът.
От 2011 г. продължава сагата с неприемането на България и Румъния в Шенген. Основната причина за това е недоверието, което западните партньори изпитват към властите в двете балкански държави.
Особено силно този негативизъм се прояви във Финландия и Холандия. Първата все пак свали своите претенции, но Амстердам все още не е взел окончателно решение дали ще подкрепи България и Румъния за Шенген.
Холандският посланик в София заяви, че това би могло да стане само ако София получи два положителни доклада от Европейската комисия, в които е отчетен реален напредък в съдебната област и борбата с корупцията и организираната престъпност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!